Rusya, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı uzatıp uzatmama konusunda nihai karar almadığını bildirdi. Birleşmiş Milletler ise süresi 17 Temmuz'da sona erecek anlaşmanın uzatılması için her türlü çabanın gösterileceği vaadinde bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Kararımızı henüz resmi olarak açıklamadık, zamanı gelince açıklayacağız." dedi. 

Makine arızası yapan tekne limana çekildi Makine arızası yapan tekne limana çekildi

Batı'nın sorunları ele alması için hala zamanının olduğunu söyleyen Peskov, "Anlaşmaların ülkemizi ilgilendiren kısmının yerine getirilmesi için hala zaman var. Şimdiye kadar bu kısım tamamlanmadı ve buna bağlı olarak şu anda maalesef bu anlaşmayı uzatmak için özel bir gerekçe de yok." sözleriyle, Batı'ya Rusya'ya uygulanan yaptırımları kaldırmaları çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan dün (4 Temmuz) yapılan açıklamada da, mutabakatın devamı için herhangi bir neden olmadığı dile getirilmişti. 

Moskova, kendi tahıl ve gübre ihracatının önündeki engeller nedeniyle anlaşmayı yenilemek için bir neden olmadığını savunuyor. Bakanlığın açıklamasında, "Batılı ülkelerce Rusya'ya uygulanan yaptırımların, Rus gıda ürünlerinin ihracatını engellediği"nin altı çizilmişti. 

Rusya, mutabakatın devamı için Rusya Tarım Bankası'nın (Rosselkhozbank) Belçika merkezli uluslararası bankacılık ödeme sistemi SWIFT'e yeniden kabul edilmesi dahil çeşitli koşulların yerine getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna arasında 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da imzalamıştı.(Euronews Türkçe)

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi