Lüks mavi su yat üreticisi Kraken Yachts, Bodrum'da resmi olarak yeni bir yat üretim tesisi açtı. Bu hamle, artan talep ve satışları karşılamaya ilişkin bir genişleme planının ilk aşaması olarak kaydediliyor. Tesis canlı müzik eşliğinde açıldı. Açışıla Kraken Yönetim Kurulu Başkanı Dick Beaumont, Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcıları İlknur Ülküm Seferoğlu ile İbrahim Akbaş ve yat sektöründen iş insanları katıldı. Açılış kurdelesini Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu kesti.

 

Kraken Yönetim Kurulu Başkanı Dick Beaumont, “Osmanlılardan öncesine uzanan zengin bir tekne yapım endüstrisinin kalbinde yer alan Bodrum'da olmaktan gurur duyuyoruz. Yerel sektöre yeni bir soluk getirmekten ve yerel işgücüne yeni fırsatlar sunmaktan heyecan duyuyoruz. Yelken açısından bakıldığında, Bodrum ve çevresindeki sahil şeridi, test yelken sürüşleri yapmak için harika bir seyir alanı ve müşterilerimizin yelken maceralarına başlamaları için mükemmel bir nokta. Kraken, lider bir mavi su yat markası olarak yerini sağlamlaştırdı. Üretime, tavizsiz bir güvenlik anlayışı ve bugün endüstride neredeyse tamamen kaybolmuş olan okyanus yelkenciliği için gerekli olan temel tasarım özelliklerinin gerekliliği ile start verdim. Satışlardaki artış ve müşterilerimizden ve genel olarak endüstriden gelen geri bildirimler, okyanusta seyreden sağlam bir yat ihtiyacının hala çok canlı olduğunu gösteriyor.” dedi.

 

Kraken Yachts tarihi ve gelişimi hakkında bilgiler veren Kraken Yachts Prodüksiyon Müdürü, Gemi İnşa Mühendisi İbrahim Cengiz şunları söyledi: "Kraken Yachts, Dick Beaumont tarafından ortaya atılmış bir düşünce diyebiliriz. Kendisi dünyayı gezmeyi çok seven bir insan zaten. Dünyanın etrafını on defa dönebilecek kadar deniz mili yapmış bir kişi kendisi ve bu sırada kullandığı hiçbir teknenin kendisini tam tatmin etmediğini görünce kendi teknesini yapmaya karar veriyor. İlk teknelerini de Çin’de yapıyor. Hiçbir kar amacı gütmeden, satma amacı gütmeden kendi teknesini üretiyor ve bu İngiltere’deki, Amerika’daki, özellikle Avrupadaki insanlar tarafından duyuluyor ve talep edilmeye başlıyor “Yaptığın tekne çok güzel, bize de yapabilir misin?” şeklinde. Zaman içerisinde başka insanlara da yapmaya başlıyor. İlk başta Çin’de başlıyor dediğim gibi. Çin’de 3 veya 4 tekne yapıldıktan sonra İstanbul’a geliyorlar. İstanbul’da 2 teknesini de teslim ettikten sonra istek hala çok fazla olduğu için artık kendi tersanemizi açmamız lazım, kendi seri üretimimize başlamamız lazım diye bir düşünce çıktığı zaman ibreler Bodrum’a dönüyor. Daha sonra Bodrum’a geliyorlar. İşte arkamda gördüğünüz de Bodrum’daki fasilitemiz. Burada seri üretim, 50 feet, 58 feet, muhtemelen önümüzde 44 feet yapımı da var. Tekneleri seri üretim şeklinde infüzyon ile kalıptan çıkartarak üretmeye başlamış durumdayız."

 

Laust Mearsk gemisi HAT-SAN Tersanesi'nde bakıma alındı Laust Mearsk gemisi HAT-SAN Tersanesi'nde bakıma alındı

 

Kraken Yachts’ın amacı ve hedeflerinden de bahseden Cengiz şunları söyledi; “Dediğim gibi sahibi Dick Beaumont dünyayı çok fazla gezen, çok fazla deniz mili yapmış bir insan olduğu için ve kendine uygun bir tekne ürettiği için yaptığı tekneler de bu amaca yönelik. Özellikle aileler “ben eşimi, çocuklarımı alacağım, artık emekliye ayrılıyorum veya ben yeterince para kazandım, artık dünyayı gezmek istiyorum” dedikleri zaman dünyanın herhangi bir tarafına gitmek istedikleri zaman seçecekleri tekneler arasında en yukarıdaki marka olmaya çalışıyoruz. Bunu da en güvenli şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hatta Google’da “Dünyanın en güvenli mavi su yelkenli yatı” diye aradığınız zaman ilk çıkan sonuç Kraken Yachts. Bu çok sevindirici bir şey. Çünkü belli bir kesime hitap eden bir vizyonumuz var. İnsanlar da bunun bilincinde olarak bize geliyorlar ve biz tekneleri onların istediği şekilde ufak düzenlemeler yapıp, dünyanın en güvenli teknelerini onlara teslim ediyoruz” dedi.

 

7DENİZ