Firmasının kuruluşundan, sektördeki konumundan söz eden Ekspoship Şirket Yetkilisi İpek Sarı Demirbaş, “Ekspoship Gemi Acenteliği,1996 yılında, şirketimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Seyfullah Sarı öncülüğünde, İzmit Körfezi’ndeki tüm limanlarda gemi acenteliği hizmeti vermek üzere başladığı serüveninde, şu anda İzmit Körfezi, Yalova ve Gemlik limanları başta olmak üzere tüm Türkiye limanlarında operasyon kabiliyetine sahip, Kocaeli merkezli bir firmadır. Şirketimiz çeyrek asırlık tarihinde çok kıymetli firmalara hizmet sunmuş, ülkemize ve şehrimize katkı sağlamış ve en önemli konulardan biri olarak gördüğüm üniversitelerin denizcilik bölümlerinden başta olmak üzere tüm denizcilik okulları mezunlarına kapılarını hem stajyer hem çalışma arkadaşı olarak açmış, birçok genç insanı mesleğimize ve istihdama kazandırmıştır” şeklinde konuştu. 

Ekspoship’in sunduğu hizmetler

Sektöre sundukları ürün ve hizmetlerin yanında bu hizmetler içerisinde öne çıkanları da aktaran Demirbaş, “Gemi Acenteliği aynı zamanda temsilci demektir. Mesleğimizin öne çıkan sorumluluğu ise sorunsuz bir şekilde geminin ilgili limana yanaştırılma ve operasyonun başlatılmasıdır. Gece-gündüz ayırt etmeksizin mesai arkadaşlarımızın bunun takibini yapıyor olması en önemli faktörlerden biridir” ifadelerini kullandı. Demirbaş, sundukları diğer hizmetleri ise şöyle sıraladı: Tüm limanlarında acentelik hizmetleri (Ro-Ro, Bulk, Tanker, personel değişimi, kaptan avansı, su ikmali, gemi servisi, personel için sağlık hizmeti, stevedoring, kuru yük gemileri, kumanya hizmetleri, ziyaretçi hizmetleri.Bölge limanlarının ülkeye katkısı

Çalıştıkları limanların hizmetleri, konumu ve potansiyeli konusunda düşüncelerini paylaşan Demirbaş, sanayinin yoğun faaliyet içinde bulunduğu bölgede limanların bölge ve ülke ekonomisine katkılarını değerlendirdi. Demirbaş, “Marmara Bölgesi, tüm Türkiye’nin yükünü çeken en büyük sanayi alanıdır. Şirketimizin faaliyet gösterdiği Kocaeli bölgesi İstanbul’dan sonra ithalat ve ihracatın bakımından ikinci konumda yer almaktadır. Dolayısı ile en çok limanın bulunduğu Kocaeli ilinin ülke ekonomisine katkısı azımsanmayacak kadar yüksektir. Demir-çelik, Tüpraş ve otomotiv firmalarının bu bölgede var olması ve limanlarımızın çok fazla olması acentelik sektörünü canlı kılan faktörlerin arasında yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

En kaliteli hizmeti sunmak, en önemli kriter

Faaliyet gösterdikleri sektörün sürekli değişen ve gelişen bir yapıya sahip olduğunu hatırlatan Demirbaş, bu değişime ayak uydurmak için yaptıkları çalışmaları anlatarak, “Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet kalitemizi her geçen gün bir üst seviyeye taşıyarak global deniz taşımacılığı ve konu taşıma ilgililerine üst düzey hizmet sunmaya çalışmaktayız. Gemiye, armatöre ve müşteriye en kaliteli hizmeti sunmak en önemli kriterlerimizin arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Orta ve uzun vadeli hedefler

Firmasının orta ve uzun vadede hedefleri ve yatırımları konusunda da bilgi veren Demirbaş, “En hızlı ve orta vadede öncelikli olarak portföy ağımızı genişletmek gerek yerli gerek yabancı şirketlerle daha fazla işbirliği yaparak şirketimizi ileriye taşımak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Uzun vadede hedefimiz ise hali hazırda kısa ve orta vadeli hedeflerimize ulaşmak için vermiş olduğumuz emeğin yanına bilgi ve birikimlerimizi birleştirerek gemi Brokerliği hizmetini şirketimiz bünyesine katmaktır” dedi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yurt dışı lojistik dağıtım ağına onay Ticaret Bakanlığı'ndan yurt dışı lojistik dağıtım ağına onay

“Türk insanının görünen yüzüsünüz”

Gemi acenteliğinin önemini değerlendiren Demirbaş, “Denizcilik mesleğinin mutfağı olduğunu düşündüğüm gemi acenteliği, kamu ya da özel her birim ile irtibatı sağlayan, kilit bir pozisyonda. İkinci sebebi ise ülkeyi temsil etmek. Ülkeye gelen geminin kaptan ve personelinin ilk gördüğü kişi acente, etik ve ilkeli davranmak çok önemli. Her bir hareketinizle siz onlar için Türk insanının görünen yüzüsünüz ve sizden aldıkları her bir olumlu hareket onların bu ülkeye olan saygısını arttıracaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi