2023 yılında 2,3 milyon TEU konteyner gemisi kapasitesi teslim edildi ve bu rakamla tüm zamanların en yüksek seviyesi %37 oranında aşıldı. Yılın ilk dört ayında 1 milyon TEU'dan fazla konteyner gemisi teslim edilerek bir önceki rekora kıyasla yaklaşık %80'lik bir artışla yeni bir rekor daha kırıldı.

Gemi geri dönüşümü şimdiye kadar sadece 19 küçük gemiyi emekliye ayırdığı için filo, yılın başına kıyasla %3,5'lik bir artışla yaklaşık 1 milyon TEU genişledi. Bu, geçen yılki %8,2'lik filo büyümesine ilave edildi.

Rekor teslimatlar nedeniyle sipariş defteri azaldı. Ancak, 2023 ve 2024 yıllarında 1,8 milyon TEU'luk kontrat yapıldığından, sipariş defteri sadece 1 milyon TEU azaldı ve şu anda 6,1 milyon TEU ile mevcut filo büyüklüğünün %21'ini oluşturuyor. Sonuç olarak, sipariş defterinin filodaki payı, Covid pandemisi ve hat operatörlerinin kontrat yapma furyası başlamadan önceki boyutunun iki katından daha fazla.

Sipariş defterinde 2024 yılında teslim edilmek üzere 2 milyon TEU bulunuyor ve bu yılki teslimat hacminin geçen yılın rekorundan %30 daha fazla olarak 3 milyon TEU'yu aşması hedefleniyor. BIMCO'nun denizcilik baş analisti Niels Rasmussen'in analizine göre, 2025 yılında teslimatların 2 milyon TEU'nun hemen altında sona ermesi bekleniyor ki bu da 2023 ve 2024 yıllarında aşılan bir yıldaki en yüksek üçüncü teslimat miktarı.

Buna rağmen, filonun büyüklüğüne göre bakıldığında teslimatlar hala rekorun biraz uzağında. 2024 yılında teslimatların, yılın başında filo kapasitesinin %11'ine ulaşması bekleniyor. Bu oran en son 2008 yılında, teslimatlar filonun %14'ünü oluşturduğunda aşılmıştı.

Rekor seviyedeki gemi teslimatlarının piyasada önemli bir arz fazlası yaratması bekleniyordu ve bu durum 2023 yılında piyasayı etkilemiş olsa da, bu yılki teslimatların bunun yerine küresel konteyner ticaretinin devam etmesine katkıda bulunduğu görülüyor.

Türkiye-İskoçya arasında denizcilik köprüsü Türkiye-İskoçya arasında denizcilik köprüsü

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi