İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı başkanlığında oda binasında gerçekleşti. Meclis toplantısı öncesi Meclis Başkanı Aracı, Ramazan Ayı’nın tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundu. Sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla meclis toplantısına geçildi.

Katılım yoğun oldu 

Yaf Group ile Cunda Denizcilik arasında 8 gemilik anlaşma Yaf Group ile Cunda Denizcilik arasında 8 gemilik anlaşma

Toplantıya; Kocaeli Valisi Yardımcısı İsmail Gültekin, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Muhammed Bamyacı, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memduh Aslan, Hereke Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mehmet Oğuzhan Erdem ve lise öğrencileri ile Kocaeli denizcilik camiasının üyeleri de katıldı.

Bizler de depremzedeyiz

Meclis toplantısının ilk konuşmasını gerçekleştiren İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, Ramazan Ayı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Türkiye’de yaklaşık 50 gündür hep birlikte yaşadığımız tabiatüstü olayları gördük. Deprem ve sel baskınları gibi olağan dışı şeyler yaşıyoruz. Biz de depremzedeyiz aslında. Çünkü İMEAK DTO Merkez Odamız ve 9 Şubemiz ile birlikte başta İskenderun Şubemiz olmak üzere depremzede vatandaşlarımızın yaralarının sarılmasına destek olmaya çalışıyoruz. 110 dalgıç ekibinin yer aldığı Nicomedia dalış kulübümüzün bölgede arama ve kurtarmada yardımcı olması bizleri ayrıca mutlu etti” dedi.

Türkiye birincisiyiz

Kocaeli’ndeki liman istatistikleri ile ilgili olarak son verileri paylaşan İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “Kocaeli’ye yeni yılın ilk iki ayı içerisinde, 410 adet Türk bayraklı, bin 5 adet de yabancı bayraklı gemi girişi sağlandı. Bu dönemde elleçlenen yük miktarı ise 12 milyon tondur. Gelen gemi sayısı ve türünde de Türkiye birincisiyiz. Bu veriler ışığında; Kocaeli’nin denizcilik anlamında istediğimiz yere gelene kadar çalışmaya devam edeceğiz. Bu gemiyi hep beraber yürütüyoruz. Yolumuz uzun. Tünelin sonundaki ışığa hep birlikte yürüyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Körfez Belediyesince Yarımca Yelken Kulübüne sağlanan yer tahsisi konusuna da değinen Doğusel, Başkan Şener Söğüt’e teşekkür etti.

Çalışmalarınızı taktirle izliyoruz 

Vedat Doğusel’in ardından kürsüye gelen Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Öncelikle, Ramazan Ayımızın hayırlı ve mübarek olmasını diliyorum. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemizin meclis toplantısında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Deniz ticaretinin ülke ekonomisinde çok önemli bir yer tuttuğunu hepimiz biliyoruz. DTO’da; ‘Denizci millet, denizci ülke’ vizyonuyla emin ve güçlü adımlarla, hem ülkemizin hem de bölgemizin ekonomisini canlandırmakta. Yapılan bu büyük adımları takdirle izliyoruz. Ben özellikle deniz ticareti ile uğraşan tüm iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemiz deniz ticaretinden önemli ölçüde pay alırken, bu payın en büyük kısmının da ilimizde cereyan ediyor olması bizim için sevindirici” dedi.

Her zaman yanınızdayız

Açıklamalarını sürdüren Söğüt, “Yük ve konteyner elleçleme kapasitesi anlamında, Türkiye’deki liman kapasitesi anlamında en önemli ilde yaşıyoruz. Denizlerde varlığımızı ülke olarak, bölge olarak hissettirmemiz gerektiği aşikar. Bunun için de yerel yönetimler, genel yönetimler olarak iş birliği içerisinde adımlarımızı atmak mecburiyetindeyiz. Denizcilik sektörünün önünü açmak için yerelde ne yapmamız gerekiyorsa bu adımları atmak için her zaman yanınızdayız. Desteğimiz her zaman sizlerle birlikte. Yeter ki; sizler ülkemizin ekonomisini güçlendirin, büyütün. Daha ileriye taşımak için gayret edin” ifadelerini kullandı.

Depremi konuşmamız lazım

Daha sonrasında söz alan Kocaeli Valisi Yardımcısı İsmail Gültekin ise, “Mübarek Ramazan Ayının İslam alemine barış, huzur ve güzellikler getirmesini temenni ederek konuşmama başlamak istiyorum. Bugünlerde hangi toplantıyı yaparsak yapalım, depremi konuşmadan biz o toplantıya anlam verme şansı bulamıyoruz. Bu sebeple, depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızın biran önce sağlığına kavuşmalarını temenni ediyoruz. Deprem felaketi nedeniyle Kocaeli’ndeki kurum, kuruluş ve kişilerin yardımlaşarak hareket etmesi gerçekten ülkeye örnek olacak çaptaydı” dedi.

Katkılarınızı biliyoruz 

“TIR’lar dolusu yardım bölgeye gönderildi, gönderilmeye de devam ediyor” diyen Gültekin, “Bu süreç, bölgelerdeki hayat normalde dönene kadar devam edecek. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemizin de yürütülen çalışmalara ne kadar katkı yaptığını biliyorum. Sizlere ve denizcilik ailesine katkılarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Mart ayı meclis toplantınızın tüm denizcilik camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Sunum gerçekleştirildi 

Tamamlanan konuşmaların ardından İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Meclis Üyesi Salih Zeki Şirinoğlu; Karamürsel Su Altı Sporları Kulübü Derneği KARSAD’ın Tanıtımını, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Memduh Aslan ise “Vergi Yükümlülükleri ve İşletme Sermayeleri Üzerindeki Etkileri” konusunda bilgilendirme gerçekleştirdiler. Meclis, Şube faaliyet raporunun sunumu, meclis üyelerinin sektörel görüş ve önerilerini aktarması ile sona erdi.

7DENİZ