Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Husilerin Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı 18 Aralık'ta kurulduğu açıklanan "Refah Muhafızı Operasyonu"nun sadece savunma ve devriye amaçlı olacağını söyledi.

Şu ana kadar 20'den fazla ülkenin bu koalisyona katıldığını kaydeden Ryder, "Refah Muhafızı Operasyonu'na atanan kuvvetler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde devriye gezerek, bu hayati öneme sahip uluslararası su yolundan geçen ticari gemilere gerektiği şekilde müdahale ederek yardımcı olacak" diye konuştu.

ABD Gazze'deki yüzer iskeleyi kapatacak ABD Gazze'deki yüzer iskeleyi kapatacak

Ryder, Husilerin sadece bir ülkeye değil, dünyanın her yerindeki ulusların ekonomik refahına saldırdığını savunarak, "Husilerin bu saldırıları durdurması gerekiyor. Milyarlarca dolarlık küresel ticareti, ekonomik refahı ve uluslararası hukuku olumsuz etkileyerek bütün toplumları karşılarına alıp alamayacaklarını kendilerine sormaları gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ryder, Yunanistan ve Avustralya’nın uluslararası güce katılacak ülkeler arasında yer aldığını belirtirken daha önce isimleri açıklanan ülkelerin dışında yeni katılanların isimlerini açıklamadı.

Reuters’in haberinde İsrail-Hamas savaşı nedeniyle bölgesel gerilimler yükselirken, operasyonun siyasi hassasiyetlerinin bir işareti olarak, uluslararası güce katılacak ülkelerden en az sekizinin isimlerinin kamuya açıklanmayı istemediği aktarıldı.

Editör: Haber Merkezi