Kasım ayında Yemen merkezli Husilerin saldırılarının başlamasından bu yana, tüm büyük taşıyıcılardan yüzlerce gemi bölgeden kaçınmak için rotalarını değiştirdi.

MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı

Bunun sonucunda dünyanın en işlek deniz yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nın trafiğinde daha önce görülmemiş bir düşüş yaşandı. Mayıs 2024 rakamlarının analizi, Mayıs 2023'e kıyasla geçişlerde %80'lik şaşırtıcı bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Rapora göre bu eğilimin yakın zamanda tersine dönmesi beklenmiyor, zira yaklaşan yoğun denizcilik sezonunun rotayı kullanan nakliyecilerin yeniden canlanmasına yol açması pek olası görünmüyor.

Bu nedenle taşıyıcılar Afrika çevresinde veya Panama Kanalı üzerinden alternatif rotalar benimseyerek transit sürelerini önemli ölçüde artırıyor. Çin'den Avrupa'ya, Güneydoğu Asya'dan Avrupa'ya ve Güneydoğu Asya'dan ABD'nin Doğu Kıyısına giden rotalarda konteyner transit süreleri ortalama 10-14 gün uzadı. Project44, taşıyıcılar Kızıldeniz'den kaçınmaya devam ettikçe bu transit sürelerinin "yeni normali" temsil ettiğini söylüyor.

Editör: Haber Merkezi