Gezi teknesinde yangın: Yolcular denize atlayarak kurtuldu Gezi teknesinde yangın: Yolcular denize atlayarak kurtuldu

Rusya Devlet Başkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi ve Kırım Başbakan Yardımcısı Georgiy Muradov Türkiye ile deniz seferlerinin yeniden başlama çağrısında bulundu.

Muradov, "Türkiye, tahıl anlaşması ve üçüncü ülkelerden paralel mal ithalatı da dahil deniz taşımacılığına ilişkin konuları ülkemizle son derece ısrarlı bir şekilde tartışıyor. Bu gündemin, her iki tarafın da kabul edebileceği bir çizelgeye göre Kırım ve Türk limanları arasındaki deniz ticareti ve yolcu trafiğinin yeniden başlatılması konusunu da içermesi Kırım için önemli olacaktır. Kırımlı iş çevreleri, bu konuyu Türk ortaklarla müzakere etmeye hazır" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, bu çalışmanın sadece Kırım'a değil, Türk iş dünyasına da büyük faydalar vadettiğini belirten Muradov, bunun zor bir süreçten geçen Türk ekonomisi için de çok önemli olduğunun altını çizdi.

Gelecekte Suriye limanlarıyla da düzenli ticari deniz taşımacılığını başlatmanın mümkün olduğunu kaydeden Muradov, Kırımlı yetkililerin bu yönde çalışma yürüttüğünü ekledi.

Kırım ve Türkiye arasındaki feribot seferleri, yaptırımlar yüzünden 2017'de tamamen durmuştu.

Editör: Haber Merkezi