Türk bayraklı Kafkametler adlı yük gemisi 12 mürettebatıyla Rusya'dan aldığı ferro silikon yükünü İzmir'e taşımak üzere yola çıkmış, 19 Kasım günü kuvvetli fırtına nedeniyle Karadeniz Ereğli ilçesi açıklarındaki askeri mendireğe çarptıktan sonra batan geminin 12 mürettebatından 5'inin cansız bedenine ulaşılmıştı. Mürettebatın 7'sini havadan, karadan ve denizden arama çalışmaları ise 24. gününde sürüyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, jandarma, polis ve Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler helikopter, bot, dalgıçların yanı sıra karadan da komandolar, AFAD ekipleri kıyı sahili boyunca arama tarama çalışmasını sürdürüyor.

2023'te denizde kaybolan konteyner sayısında rekor düşüş 2023'te denizde kaybolan konteyner sayısında rekor düşüş

Dalgıçlar kıyı boyunca botların giremediği bölgelere dalarak çalışma yaptı. Öte yandan eğitmen Nurettin Akpınar eşliğinde yeraltı görüntüleme cihazı ile jandarma ekipleri tespit edilen noktalarda çalışmalarını sürdürdü. Denizcilik Genel Müdürlüğü kontrolünde geminin yerinde söküm çalışmalarına başlanacağı öğrenildi. Aileler de Bozhane Limanı'nda çadır kurarak bekleyişini sürdürüyor.

Editör: Haber Merkezi