ABD öncülüğünde Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik hava saldırılarının hayati önem taşıyan Kızıldeniz rotasında riskleri artırmasının ardından Katar'ın Bab el-Mendeb Boğazı'ndan sıvılaştırılmış doğalgaz tankerleri göndermeyi durdurduğu bildirildi.

Maersk: Kızıldeniz krizi nedeniyle küresel tedarik zincirleri sekteye uğradı Maersk: Kızıldeniz krizi nedeniyle küresel tedarik zincirleri sekteye uğradı

Gemi takip verilerine göre, Kızıldeniz'in güney ucundaki geçide doğru ilerleyen Katar tarafından işletilen 5 sıvılaştırılmış doğalgaz gemisi 12 Ocak Cuma gününden bu yana durduruldu. Üç tanker Umman açıklarında, biri Kızıldeniz'de, diğeri ise Akdeniz'de Süveyş Kanalı yakınlarında durakladı.

Husiler şu ana kadar gaz taşıyan hiçbir gemiye saldırmadı ancak Katar'ın geçitten geçme konusundaki isteksizliği, ABD öncülüğündeki saldırıların ardından risklerdeki keskin artışı vurguluyor.

Dünyanın en büyük LNG ihracatçılarından biri olan Katar, Avrupa'ya yakıt göndermek için Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı'nı kullanmaya devam eden az sayıda gaz tedarikçilerinden biriydi. Çoğu LNG ihracatcısı daha uzun rotaları kullanmayı tercih ediyor.

Editör: Haber Merkezi