Kanada Ulaştırma Bakanı Pablo Rodriguez, 2001 tarihli Kanada Denizcilik Yasası kapsamındaki ihlallere yönelik para cezalarının değerinde önemli bir artış olduğunu açıkladı. Azami ceza 25.000 Kanada Dolarından 250.000 Kanada Dolarına yükseltildi.

Küçük, orta ve ciddi düzeylere ayrılan revize edilmiş ceza yapısının, denizcilik ihlalinin ciddiyetini yansıtacak şekilde düzenlendiği belirtildi.

İdari nitelikte olan ve kamu güvenliği ya da çevre için herhangi bir tehdit oluşturmayan küçük ihlaller, bir gemi kaptanının bir nakliye güvenliği kontrol bölgesine girmeden önce Ulaştırma Bakanını bilgilendirmemesini içerebiliyor. Kirlilikle mücadele yönetmeliklerine uyulmadığı orta dereceli ihlaller, denizcilik belgesi almak için bir sınavda kopya çekmek gibi durumları kapsayabilir. İnsan sağlığı ya da çevre için risk oluşturan ciddi ihlaller ise sıkıştırılmış gazın uygunsuz depolanmasından kargo kalıntılarının belirli koşullar altında kutup sularında boşaltılmasına kadar uzanabilir.

Cezalardaki düzenleme, yerli halklar, endüstri, topluluklar, bilim adamları ve hükümeti kapsayan ortak bir girişim olan Kanada'nın Okyanusları Koruma Planının bir parçası.

Rodriguez, "Sularımızın güvenliği ve Kanadalıların refahı konusunda ciddiyiz ve bu nedenle bu değişiklikleri getiriyor ve azami cezayı yükseltiyoruz. Bu, kıyılarımızın ve su yollarımızın gelecek nesiller için güvenli olmasını sağlamak üzere Kanada'nın Okyanusları Koruma Planı aracılığıyla attığımız bir başka adımdır" diye konuştu.

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

Kanada Denizcilik Yasası, yasa ve yönetmeliklerinin uygulanması için idari para cezalarının kullanılmasına olanak tanıdı. Daha önce ihlal başına 25.000 Kanada Doları olan azami ceza 2008 yılında belirlenmişti ve yeni miktar Kanada hükümetinin ülkenin deniz güvenliği sistemini güçlendirmek ve ihlalcileri caydırmak için devam eden çabalarını yansıtıyor.

Transport Canada, denetimler ve izleme yoluyla deniz taşımacılığı endüstrisinin gözetimini sürdürerek yönetmeliklere uyulmasını sağlıyor. Uygulama araçları arasında mevzuat değişiklikleri, yazılı uyarılar, lisans ve izinlerin olası iptali veya askıya alınması ve hatta cezai kovuşturma yer alıyor.

Bu cezalar, en ciddi uyumsuzluk vakaları için kullanılan ve 1 milyon Kanada Dolarına kadar para cezası ve/veya 18 aya kadar hapis cezasıyla sonuçlanabilen cezai kovuşturmadan farklı bir uygulama.

Editör: Haber Merkezi