İzmir’de tartışmalara neden olan konuların başında gelen ‘koku’ sorunu ile ilgili çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi önemli bir gelişme daha yaşandı.

Deniz Bağcı Mini Transat 2025 için mücadele ediyor Deniz Bağcı Mini Transat 2025 için mücadele ediyor

Yakın zamanda Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nden çıkan çamurların taşınması için ‘Seyyar Denizdibi Tarama Malzemesi İletim Pompası Ve İletim Hattı İçin Malzeme’ ihalesine çıkan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) yeni bir ihale gerçekleştirdi.

İZSU tarafından gerçekleştirilen ‘Pompalı Tarama Vasıtası’ ihalesi birlikte satın alınacak deniz tarama gemisi ile  Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nden kokunun kaynağı olan alanda yapılacak taramalardan çıkanlar ile 8 kilometre ötede Çilazmak bölgesinde set oluşturulacak.

2’inci Homa Dalyanı

Bu bölgede Homa Dalyanı gibi balıklar ve kuşlar için yeni bir yaşam alanı oluşturulması planlanıyor.  Bu alanda kuluçkaya yatan kuş türlerinin rahatça üreyebilecekleri ortamlar oluşturularak, bu türlerin neslinin devamı sağlanacak. Ayrıca dalyanda yaşamını sürdüren balıkların kışlatılması gerçekleştirilerek yıl boyu balık varlığı korunacak.

3 firmadan teklif

Bedeli 91 milyon TL olarak belirlenen iş için ‘Seyyar Denizdibi Tarama Malzemesi İletim Pompası Ve İletim Hattı İçin Malzeme’ ihalesine teklif veren firmalar teklif sundu.

Okyanus Mühendislik ve İnşaat Anonim Şirketi, Gaye-Bir Asansör Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ ortaklığı 49 milyon, YÜTEK Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 79 milyon 900 bin ve Ataray Mimarlık Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ise 59 milyon 700 bin TL teklifinde bulundu. İhale kurulu kararının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

İhale ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin körfez temizliğinde kullandığı Meltem ve İmbat gemileri gibi bir gemi satın alınacak.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi