İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği'nin düzenlediği İstanbul Ataşehir Sheraton Grand Otel’de gerçekleştirilen organizasyona sektörün önde gelen isimleri, firmaların yöneticileri, öğrenciler ve çok sayıda sektör mensubu katılım gösterdi. Marşlarla, dans gösterileriyle eğlencenin ve coşkunun doruğa çıktığı gecede, salonda yer alan konuklar Cumhuriyet’in 100. yılının heyecanını yakından hissetti.

Gecede İTÜ DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Teker günün anlam ve önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Ufuk Teker konuşmasına, “Bugün, hayatımızda en büyük farkı yaratan bizi özgür, boyunduruk altında olmadan, hiçbir farklı ülkenin mandası sömürgesi olmadan, yönetim biçimi sultanlık, şahlık, krallık olmadan özgür yaşamımızı sağlayan ‘Mavi Gözlü Dev’ ve dava arkadaşlarına, bize bu emaneti devreden önceki nesillere çok şey borçluyuz. 100 yıldır dil, din, ırk, cinsiyet sosyal sınıf farkı gözetmeksizin her vatandaşın eşit, bağımsız, bir arada ve özgürce yaşamasının garantisi olan Cumhuriyetimizin ilk 100 yılı kutlu olsun. Cumhuriyet ilelebet payidar olsun.  Bu akşam bu tarihi geceyi kutlarken 54 sponsorun davetlisi olan 700 denizci dostumuzla birlikteyiz. Kıymetli mezunlar ve eşleri ile çocuklarımıza bu akşam bu coşkuyu bizlere yaşattıkları için teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum” sözleriyle başladı.

Ufuk Teker konuşmasına şöyle devam etti;

Dile kolay 100 yıllık Cumhuriyet tarihi bugün bitti. Ama bu sürecin tamamında biz YDO’lular bu ülkenin sivil denizciliğine hizmet ettik. Gelecek yüzyıl içinde de yine YDO’lular denizciliğin gelişiminde en önemli yerlerde olacaklardır. Buna eminim. Neden mi eminim? Çünkü en büyük yatırım olan eğitime ve gençlere yatırım gerçekleştiriliyor. Mektep yenileniyor. İşte o yenilemeyi başlatan Altay Altuğ abinin tavsiyesine uyan okulunu seven peşimizden gelsin diyen Babayiğitler aramızda. Kendilerine selamlar olsun. Bundan sonra her DEFAMED organizasyonunda kendilerini protokol olarak davet etmek bizlerin boyun borcudur.

Okulun yenilenmesi

Okulun yenilenmesini Dekan Hocamız Prof. Özcan Arslan ile konuşurken aslında hayal kuruyorduk. Ama kendimizi bu hayale öyle bir kaptırmışız ki şu an B ve C bloklar bitmek üzere, bu Balık gününde C blok kısmetse açılacak B blok ise Haziran sonuna hazır olacak ve tüm derslikler modern binalara taşınmış olacak. Simülatörümüz ve havuzumuz DTO tarafından yenilendi. Filika eğitim merkezimiz dünya çapında bir tesis olarak devreye girdi. Anlayacağınız listemizin elzem kısımlarını hale yola sokmuş durumdayız. A ve B blok binasının dersliklerini mezun dönemlerin tefriş etmesi için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Binalar kaba inşaatının bitmesi ile her bir derslik için bir sınıf grubuna isim hakkı vermeyi planlıyoruz. Şahıslardan ziyade sınıfların isminin geçmesi gönlümüzden geçiyor. Sizlere bu konuda detaylı maliyet ve fizibilite bilahare duyurulacaktır. Sevgili mezunlar bu güzel ve tarihi gecede bizler ile birlikte olduğunuz ve Cumhuriyetin doğum gününü kutladığınız için sizlere minnettarız. Güzel bir gece olmasını dilerim.

Daha sonra marşlar, orkestra ve danslarla eğlenceye ve kutlamalara devam edildi. Gecenin sonunda organizasyonun düzenlenmesinde destek olan sponsorlara birer teşekkür plaketi takdim edildi.

Karadeniz'de hasta kurtarma tatbikatı Karadeniz'de hasta kurtarma tatbikatı

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi