Aktif tersane sayısı iki yılda yüzde 17,7 arttı Aktif tersane sayısı iki yılda yüzde 17,7 arttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İSTAÇ), filosuna 3 Deniz Yüzeyi Temizlik Teknesi (DYT) daha kattı. Haliç Tersanesi'nde üretilen yeni teknelerle birlikte filo sayısı 14'e yükseldi. 

'Müsilaja müdahale edebilcek özellikleri'

İSTAÇ’ın açıklamasında, yeni teknelerin mevcut teknelere göre farklılıkları şöyle sıralandı:

“- Katamaran tipindeki teknelerimizde tasarım optimizasyonu yapılmış ve su altı formları mevcut teknelerimize göre daha az keskin olan hatlarda inşa edilmiştir. Böylece su altı verimliliği arttırılmıştır.

- Teknelerde 2 adet 160 KW gücünde ana makine kullanılmıştır. Böylece yeni teknelerimizin seyir hızı mevcut teknelere göre 2 knot daha yüksektir.

- Teknelerimizde bir usta gemici, bir gemici görev yapacaktır.

- Teknelerimiz müsilaja müdahale edebilecek özellikte imal edilmiştir.

- Teknelerimizin atık toplama sistemi olan konveyör sisteminin yüzey alanı genişletilerek, tek seferde daha çok atık toplaması hedeflendi.

- Tekneler, üzerine monte edilen vinç sayesinde yüzer durumda olan ağır materyalleri denizden çıkarabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

- Yeni teknelerimiz, yaşam mahalleri mevcut teknelerimize göre daha geniş, daha konforlu, iklimlendirme sistemi daha gelişmiş ve tekne personelinin tüm ihtiyacını karşılayacak özellikte üretilmiştir.”

'Şehir hatları tersanesi, üretim ağına bir yenisi daha eklendi'

Teknelerin Haliç Tersanesi’nde yapılmasının önemine işkin de şu bilgiler verildi: “Teknelerin Haliç Tersanesi’nde üretilmesi, İBB iştirak şirketi olması nedeniyle, tersanenin üretim anlamındaki bilgi birikiminin tekneye uygulanması, şirketimizin de deniz yüzeyi temizlik anlamındaki bilgi birikiminin yeni teknelere uygulanması anlamında verimli bir işbirliği ortaya konmasını sağlamıştır. Şirketler arası karşılıklı dayanışma sayesinde kentimize yıllarca verimli hizmet verecek tekneler ortaya çıkmıştır. Şehir Hatları Tersanesi de ilk defa Deniz Yüzeyi Temizlik Teknesi üreterek, üretim ağına bir yenisini daha eklemiştir. Bu da ileriki dönemde belediyemize fayda sağlayacaktır.”

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi