Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, Husilere ait El-Mesira televizyonunda yaptığı konuşmada, Kızıldeniz'de İsrail gemilerinin hedef alınması ve ABD ile İngiltere'nin Yemen'e düzenlediği hava saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Husi, "İsrail gemilerinin, Kızıldeniz ve Babu'l Mendeb Boğazı'ndan geçişleri tamamen durdu. Bu, gerçek bir başarı ve zaferdir. İsrail, mallarını taşımak için kiralık gemilere yöneldi ancak onların da hedef alınmasıyla durum çok zorlaştı" dedi.

Bu hafta İsrail'in Eilat Limanı'nı da hedef aldıklarını kaydeden Husi, bu saldırılar dolayısıyla İsrail'in ekonomik açıdan uğradığı zararın büyük olduğunu vurguladı.

Husi, "İsrail, direniş güçlerini yok etme ve Gazze halkını tehcir etme hedefini gerçekleştiremedi. ABD de bu konuda onunla aynı görüşteydi ve bazı Arap ülkelerini, Filistin halkının tehcirini kabul ve ikna etmeye çalışmıştı" diye konuştu.

İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan petrol tankerine el koydu İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan petrol tankerine el koydu

ABD ile İngiltere'nin Yemen'e düzenlediği saldırıları da değerlendiren Husi, bu hafta ülkeye 86 saldırı düzenlendiğini ancak bu saldırıların Husilerin gücünü hiçbir şekilde etkilemediğini söyledi.

Husi, "ABD'nin, düzenlenen saldırıların, askeri gücümüzü sınırladığı yönündeki açıklamaları bir kuruntudan ibarettir ve zedelenen imajını düzeltme çabasıdır" dedi.

Editör: Haber Merkezi