Umman Denizi'nde füze saldırısı Umman Denizi'nde füze saldırısı

Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından geliştirilen ve “BlueWhale” adı verilen mini denizaltı, düşman denizaltıları tespit etmek ve akustik istihbarat toplamak için üretildi.

The Jerusalem Post tarafından yapılan habere göre bahse konu mini denizaltı ile IAI, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) istihbarat toplama yeteneklerini genişletirken aynı zamanda bakım ve eğitim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak.

12 metre uzunluğundaki “BlueWhale” mini denizaltı, gizli istihbarat toplama operasyonları, denizaltıları tespit etme ve akustik istihbarat toplama amaçlı geliştirildi. Denizaltı, donanmanın çok daha fazla insansız araca kaydığı ve daha az denizci gerektiren bir geleceğin başlangıcı olabilir.

Ayrıca denizaltının insan operatörlere ihtiyaç duymamasından dolayı küçük olan boyutu, İsrail’in mevcut donanmasındaki birçok seçeneğe kıyasla düşman kuvvetleri tarafından tespit edilmesini çok daha zorlaştırıyor. İnsansız denizaltı şimdiden binlerce saatlik sualtı ve otonom operasyonları başarıyla yürüttü. BlueWhale, deniz ve kıyı hedeflerini tespit etmek için teleskopik bir direğe takılan radar ve elektro-optik sistem kullanacak.

Buna paralel olarak mayın tespiti için ise denizaltının yan taraflarına takılan özel bir sentetik açıklıklı sonar kullanılacak. BlueWhale, su altında veya yüzeye yakın güvenli geçişini sağlamaya yardımcı olacak bir sensör paketine sahip.

Son yıllarda, sistemin geliştirilmesine ilişkin bir dizi uluslararası patent tescil edilmişti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan IAI Başkan Yardımcısı Yoav Tourgeman, şu ifadeleri kullandı: “BlueWhale kara, deniz ve hava tabanlı insansız sistemler ailesine katılıyor. Platform, IAI tarafından geliştirildi ve denizaltı filoları için bir kuvvet çarpanını temsil ediyor. Gelişmiş mühendislik yeteneklerine dayanarak IAI, dünyada ilk kez performans gösterebilen otonom bir su altı sisteminin geliştirilmesini ve üretimini olgunlaştırmayı başardı. BlueWhale, IAI’nin denizcilik ürünleri ailesinin önemli bir üyesi olacak.”

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi