İspanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından Akdeniz'e hidrokarbon boşalttığı iddiasıyla gözaltına alının Beşiktaş Denizcilik'e ait Lagertha isimli gemi serbest bırakıldı. 

splash247.com'daki habere göre, Malta bandıralı gemi Tarragona Limanı'nda yapılan soruşturmanın ardından aklanarak serbest bırakıldı. 

Hava devriyesi ve uydu radarı tarafından 12,7 kilometrekarelik bir alana yayılan deşarjın tespit edilmesinin ardından İspanyol yetkililer tarafından durdurulan gemiye 100 bin Euro para cezası verilerek inceleme yapılacağı bilgisi verilmişti.

Tank yıkama işlemleri Marpol gerekliliklerine göre yapıldı

Metin Düzgit, ICS Başkan Yardımcılığına seçildi Metin Düzgit, ICS Başkan Yardımcılığına seçildi

Beşiktaş Denizcilik tarafından yapılan açıklamada, gemide herhangi bir petrol yükü veya yağ yıkama suyu bulunmadığı, Amsterdam'da daha önce yüklenmiş olan yağ asidi metil esteri (FAME) bulunduğundan tahliye operasyonunun yasal olduğu belirtildi. Firmadaki bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, "Gemi, son boşaltma limanı olan La Coruna'dan Tarragona'ya yelken açtı ve Finistere'den geçişi sırasında Marpol düzenlemelerine göre tank temizleme ve denize boşaltma işlemlerini gerçekleştirdi. Gemi kargosu Ek II, Fame kargosuydu ve tüm tank yıkama boşaltma işlemleri Marpol gerekliliklerine göre yapıldı" denildi.

Şirket, tüm kayıtları Tarragona'ya varmadan önce İspanyol liman devleti kontrol görevlilerine sağladığını belirterek, "soruşturmaları kapsayan incelemenin, iddia edilen kirlilikle ilgili herhangi bir bulgu olmadan tamamlandığını" ve geminin 21 Şubat'ta alınması için denize açılmasına izin verildiğini belirtti.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi