Dünyanın üçüncü sualtı arkeoparkı Kocaeli’nde olacak Dünyanın üçüncü sualtı arkeoparkı Kocaeli’nde olacak

“Dengeli ve sağlam temeller üzerine kurguladığımız büyüme stratejimizle, iki kişi olarak İstanbul da başladığımız yolculuğa, bugün 35 kişi, 2 departman ve sırasıyla İstanbul, New York ve en son da İsviçre- Zug olarak 3 şubemizle devam etmekteyiz” diyen Aqua Chartering Kurucusu ve Yönetici Ortağı Melike Aysu Gürgan, şirket olarak her zaman daha iyi nasıl yapabilirizin peşinde olduklarını söylüyor. 

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri ve Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Aqua Chartering'in kurucusu Melike Aysu Gürgan, armatör ve uluslararası broker firmalarında çalışmasının ardından 2017’de kendi şirketini kuruyor. Gürgan, “Dengeli ve sağlam temeller üzerine kurguladığımız büyüme stratejimizle, iki kişi olarak İstanbul da başladığımız yolculuğa, bugün 35 kişi, 2 departman ve sırasıyla İstanbul, New York ve en son da İsviçre- Zug olarak 3 şubemizle devam etmekteyiz. Şirketin Yönetici ortağı olarak büyüyen yapımızın içindeki vazifelerimin başında takımın veriminin garantisi olan memnuniyeti geliyor. Mutlu bir takım, iki kalitede servis demektir ve biz servis sektöründe işini en iyi şekilde yapmakla övünen bir şirketiz” şeklinde konuştu. 

Kosterden capesize tonajına kadar tüm yükler

Aqua Chartering, 2017 yılında, sadece kuru dökme yük alanında, ağırlıklı olarak koster tonajında Karadeniz, Akdeniz ve Baltık bölgelerinde başladığı brokerlik hizmetlerine bugün kosterden capesize tonajına kadar dünyanın her bölgesinde devam ediyor. Gürgan, “Güney Amerika ve Kuzey Amerika arasında devam eden kontratlarımız, Pacific’te devam eden kömür ve gübre akışlarımız, Afrika’dan yüklediğimiz gene kömür ve mineral akışımız ve bu akışların yüksek monatlarda büyüyerek devam ediyor oluşu İstanbul Merkezli bir firma oluşumuz sebebiyle pek çok armatörü, özellikle Kuzey Avrupa ve Amerikalı, şaşırtıyor yer yer. Bu da bizi gururlandırıyor ve çok hoşumuza gidiyor” ifadelerini kullandı. 

Takım çalışması işin odağında

Şubelere göre keskin bir sınırlamamız yok diyen Gürgan, “Çünkü biz takım oyununa değer veriyoruz. Farklı kıtalarda yer alıyor olabilmek bize hareket kabiliyeti kazandırdı ama ayrıştırmadı. Biz pek çok brokerlik firmasından farklı olarak ciddi bir takım oyunu kurgusunda çalışıyoruz. Bireysellikten çok uzağız ve birbirini destekleyen bir oyun planıyla başlıyoruz çalışmaya. Böylece bir kişinin 3 günde yapabileceği işi bazen 6 kişiyle 3 saatte bitirebilmiş olabiliyoruz. Bu bize kusursuz bir hız kazandırıyor ve büyümeye devam eden dinamik yapımızın içinde de motive olmuş bir ekip olarak karşılık buluyor. Başarının parçası olduğunu hisseden insan sayısı ne kadar fazlaysa, başarı o kadar büyüktür aslında. Bizim dünyamız sadece şubelerimizle değil, 2022 yılının gene şubat ayında kurduğumuz tanker departmanımızla da güzelleşti, büyüdü. Ufkumuz genişlemeye devam etti. Şirketler için ancak iki türlü hareket söz konusu ya büyürsün ya küçülürsün. Sabit kalmak söz konusu değildir. Büyümenin yatay ve dikey her iki kısmında da var olmamız gerektiği kurgumuzda fikren mevcuttu ama bizim yapımızın içinde bir değişimin karşılık bulabilmesi, ancak organik şekilde entegre olabilmesiyle mümkün olabiliyor. Bizim tanker departmanımızın startını verişimiz de şubelerimizi açma kararlarımızı verişimiz de aynen öyle oldu. Doğru zamanda, ihtiyaç anında doğru insanlar bir araya geldi. Bunda WISTA Türkiye’nin de payı çok büyük. WISTA’dan daha iyi çalışan bir networking platformu tanımadığımdan eminim” değerlendirmesini yaptı.  

Yeni jenerasyon brokerlik servisi

Gürgan, “Biz mükemmel ve kusursuz arasındaki farkı ayrıştırmaya belli bir mesai harcadık diyebilirim. Yani ‘alışıldık postbox brokerlik hizmetinin üzerine ne koyabiliriz, daha iyi ne yapabiliriz, alışılmış brokerlik servisinde eksik olan nedir’ diye ciddi bir mesai harcadık ve bize geri dönüşlerden de anladığımız üzere bunları ayrıştırmayı başardığımıza inanıyorum. Yeni jenerasyon brokerlik servisi diyerek yola çıktık, bunu hedefledik ve başarıyı devam ettirerek ulaştığımız noktada doğru yolda olduğumuzu hissediyoruz. Sizlerin de takdirleri burada bizler için tarif edemeyeceğimiz kadar önemli, çok teşekkür ederiz. İyi niyetli, şeffaf, çözüm odaklı ve gerçekten işin detayına tekniğine hakim çok donanımlı bir takımla yola devam ediyoruz. İnsanın kendini yetiştiremeyeceği hiçbir şey yok hayatta, yeter ki heves ve merak sahibi olsun. Biz hevesi ve merakı, hayat enerjisiyle de uyumlu şekilde yüksek bir takım olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.  Bu sene itibariyle yeni gelişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak zorunlu olarak hayatımıza entegre ettiğimiz karbon emisyonu taze gündemimize hızla adapte olarak armatör ve operatörlerimize kolaylık sağlaması amacıyla İsviçre Firmamız üzerinden Karbon alım ve satımına başladık.

Gelecek ile ilgili planlar

Gelecek planları ve hedeflerinden de söz eden Gürgan, “Biz mutlu olmak için bir araya gelmiş ve mutlu hayatlar yaşamak için bir arada kalmaya karar vermiş bir topluluğuz. Mutluluk kavramı oldukça derin. Elbette içinde kendinle gurur duymak, seninle aynı değerleri paylaşan insanlarla bir arada olmak, üretmeye devam etmek ve emeğinin sonucuna ve aldığın karşılığa güvenmek, bununla gurur duymak var. Mutluluk, yazımı kısa ama anlamı derin ve uzun bir kelimedir, gerçekleştirmesi en komplike hayaldir. Biz mutlu kalmaya devam ettiğimiz hayatlarda, bize katılan, bizim gibi insanlarla büyümeyi ve yayıldığımız coğrafyaları da ufkumuzla beraber genişletmeyi planlıyoruz. Gencecik ve hayatları hayallerle dolu harika bir ekibin sorumluluğunu taşıyorum omuzlarımda. Bizim büyüyebileceğimiz en üst limit, onların hayal ettiği yere kadardır. Benim tüm samimiyetimle şaşmaz inancım budur” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi