İran, ocak ayında Umman Körfezi'nde İran askeri güçleri tarafından el konulan Yunanistan'a ait St Nikolas adlı tankerin kalan tüm mürettebatını, Empire Navigation'a ait suezmax'a bakmak üzere yerine yeni mürettebatın geleceği bir anlaşma kapsamında serbest bırakıyor.
 
Filipinler Dışişleri Bakanlığı (DFA), Filipin hükümetinin yerlerine başka mürettebat göndermesi şartıyla mürettebatın serbest bırakılması için İran'la anlaşmaya vardı.

Filipinler Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Eduardo Jose de Vega, mürettebatın yerini Filipinli olmayanların alacağını ve İran mahkemesi gemiye ne yapılacağına karar verene kadar geminin muhtemelen İran'ın gözetiminde kalacağını söyledi.

Akdeniz'de tekne alabora oldu: 9 kişi hayatını kaybetti Akdeniz'de tekne alabora oldu: 9 kişi hayatını kaybetti

Geçen yıl eylül ayında Empire Navigation, aynı gemiyle İran'a ait ham petrol yükü taşıyarak ABD yaptırımlarını ihlal ettiğini kabul etmişti.

Geçen yıl Nisan ayında Washington, Singapur açıklarında petrol transferi yaparken yakalanmasının ardından tankere el koymuştu. Tutuklamanın ardından Empire Navigation, ABD ile bir ertelenmiş kovuşturma anlaşması imzalayarak yaklaşık 800.000 varil yasadışı İran ham petrolünü el konulmak ve el konmak üzere ABD'ye taşımayı taahhüt etti. İran tutuklamaya bir hafta içinde Hürmüz Boğazı'nda iki tankere el koyarak karşılık verdi.

Editör: Haber Merkezi