Yarı resmi Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre İran'ın Alborz savaş gemisi, İsrail-Hamas savaşı ve Tahran'ın müttefiki olan güçlerin gemilere yönelik saldırıları nedeniyle kilit nakliye rotasında gerilimin arttığı bir dönemde Kızıldeniz'e girdi.

Tasnim Alborz'un görevine ilişkin ayrıntı vermedi ancak İran savaş gemilerinin 2009 yılından bu yana açık sularda nakliye rotalarını güvence altına almak, korsanlıkla mücadele etmek ve diğer görevleri yerine getirmek üzere faaliyet gösterdiğini söyledi.

Yemen'deki İran destekli Husiler Kasım ayından bu yana İsrail'le savaşında Filistinli İslamcı grup Hamas'a desteklerini göstermek için Kızıldeniz'deki gemileri hedef alıyor.

AB Gücü: Husilerle mücadele için filo iki katına çıkarılmalı AB Gücü: Husilerle mücadele için filo iki katına çıkarılmalı

Buna karşılık birçok büyük nakliye şirketi, küresel ticaretin yaklaşık %12'sini gerçekleştiren Süveyş Kanalı'ndan geçmek yerine Afrika'nın Ümit Burnu çevresindeki daha uzun ve daha maliyetli rotayı tercih etti.

Tasnim, Alborz savaş gemisinin Bab el-Mendab Boğazı üzerinden Kızıldeniz'e girdiğini söyledi ancak ne zaman girdiğini belirtmedi.  

İran Press TV'ye göre Alvand sınıfı gemi, Bushehr destek gemisiyle birlikte İran donanmasının 34. filosunun bir parçası. Gemi, 2015'e kadar Aden Körfezi, Hint Okyanusu'nun kuzeyi ve Bab El Mendep Boğazı'nda devriye geziyordu.

ABD Beşinci Filosu, İran Donanması adına konuşamayacağını ya da İran gemisinin hareketlerine ilişkin doğrulanmamış raporlar hakkında yorum yapamayacağını söyledi.

Husi militanları cumartesi ve pazar günü bir Maersk konteyner gemisine füzeler ve küçük botlarla saldırmış ve şirketin Kızıldeniz'deki tüm seferlerini 48 saat süreyle durdurmasına neden olmuştu.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Shahram Irani, 2 Aralık'ta İran medyasına verdiği demeçte Alborz'un Kızıldeniz'de görev yaptığını söyledi.

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani ise 14 Aralık'ta Kızıldeniz'le ilgili olarak "bizim hakim olduğumuz bir bölgede kimse hamle yapamaz" dedi.

Editör: Haber Merkezi