İngiltere, Kraliyet Donanmasına ait iki mayın avlama gemisini geçtiğimiz ay Ukrayna'ya göndereceğini duyurmuştu. 

İngiltere'nin Ukrayna'ya hibe ettiği mayın avlama gemilerinin boğazlardan geçişine izin verilmeyeceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında yer alan, 'Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verildi' iddiası doğru değildir" denildi. 

Montrö Sözleşmesi hatırlatıldı

2023'te denizde kaybolan konteyner sayısında rekor düşüş 2023'te denizde kaybolan konteyner sayısında rekor düşüş

Açıklamada, "Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri operasyonunu derhal “savaş” olarak tanımlamış ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19'uncu maddesi uyarınca savaşan tarafların (Rusya ve Ukrayna) savaş gemilerine Boğazları kapatmıştır" denildi.

Türkiye'nin 1936 yılından beri Montrö Sözleşmesi’ni tarafsız bir şekilde ve titizlikle uyguladığı belirtilerek, "Türkiye, Karadeniz’de gerilimin tırmanmasının önlenmesini teminen, bu savaş boyunca da değişmez kararlılığını ve ilkeli tutumunu muhafaza etmektedir. Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin, savaş devam ettiği müddetçe Türk boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verilmeyeceği, ilgili müttefiklerimize bildirilmiştir" denildi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi