İngiltere, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki 'yasa dışı ticaret' gerekçesiyle yeni yaptırımlar açıkladı. 

Duyuru, ABD'nin Rusya ile Kuzey Kore arasında Ukrayna'da kullanılmak üzere balistik füzeler de dâhil olmak üzere silah transferini kolaylaştırdıkları gerekçesiyle iki Rus şahsa ve üç Rus şirketine yaptırım uygulama kararının ardından geldi.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Yaptırımlar, Rusya ve Kuzey Kore'nin, Kuzey Kore'nin yasadışı askeri programlarını kolaylaştırmaya yardımcı olan petrol ürünlerine yönelik (BM) yaptırımlarını atlatmaya yönelik ortak kötü niyetli çabalarını vurgulamaktadır” denildi.

Açıklamada İngiltere'nin “uluslararası ortaklarla birlikte” hareket ettiği belirtilirken, Dışişleri Bakanı David Cameron'ın İngiltere'nin bu tür silah transferleri konusunda Moskova ve Pyongyang'dan hesap sormaya devam edeceğini söylediği aktarıldı.

Cameron, “Putin Ukrayna'daki yasadışı savaşını sürdürmek için her yolu deniyor, hatta Kuzey Kore ile yasadışı ‘petrol karşılığı silah’ ticareti anlaşmalarına başvuruyor, Rusya'nın kendisinin de oy verdiği BM yaptırımlarını açıkça ihlal ediyor ve faaliyetlerini rapor eden BM İzleme panellerini veto ediyor” diye konuştu.

İngiltere, yeni yaptırımların Kuzey Kore ve Rusya arasında petrol ürünleri transferi yapan Paekyangsan Shipping ve bu tür transferlere katılan gemilerin Rusya'nın Vostochny Limanı'nda yakıt ikmali yapmasına izin verdiği için Toplivo Bunkering Co (TBK) şirketine karşı olduğunu söyledi.

Tedbirler arasında mal varlıklarının dondurulması, ulaşım yaptırımları ve seyahat yasakları yer alırken, Rus kargo hizmetleri sağlayıcısı Vostochnaya Stevedoring Co ve TBK Direktörü Aleksey Vorotnikov'un da hedef alındığı belirtildi.

Kızıldeniz'deki rota değişiklikleri aktarma merkezlerini vurdu Kızıldeniz'deki rota değişiklikleri aktarma merkezlerini vurdu

Çin'i ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada ABD'nin yaptırım politikasının dolara olan güveni zedelediğini söyledi.

Kaynak: Reuters 

Editör: Haber Merkezi