Yemen açıklarında tekne alabora oldu: 38 kişi hayatını kaybetti Yemen açıklarında tekne alabora oldu: 38 kişi hayatını kaybetti

İngiltere Donanması’ndan yapılan açıklamada, HMS Richmond firkateyninin HMS Diamond destroyeri ve HMS Lancaster firkateynine katılmak üzere Süveyş'e doğru yola çıktıkları duyuruldu. İlave gemi gerektiğinde Diamond ya da Lancaster'ın yerini alacak ve böylece görev gücü ikmal ya da bakım için rotasyon yapabilecek. Richmond, Sea-Ceptor füzesavar sistemini taşıyor ve kendisini ve yakınlardaki gemileri Husi tehditlerine karşı koruyabiliyor.

Lancaster, kaçakçılık ve korsanlıkla mücadele eden Birleşik Deniz Kuvvetleri misyonunu desteklemek üzere "Süveyş'in doğusunda" uzun süreli bir varlığın parçası olarak zaten bölgede bulunuyordu. Gelişmiş bir hava savunma destroyeri olan HMS Diamond, gemileri Husilerin drone ve füze saldırılarına karşı korumaya yardımcı olmak üzere Kızıldeniz'e konuşlandırıldı.

İngiltere daha önce Husi militanlarını, grubun deniz taşımacılığına yönelik saldırılarına son vermemesi halinde karşılık vermekle tehdit etmişti. İngiltere'nin uyarısından ve bir düzine ülkeden oluşan koalisyonun benzer bir uyarısından sonra Husi saldırıları hız kesmeden devam etti.

İngiliz Donanmasına göre HMS Richmond oldukça meşguldü. Aralık ayında, İngiltere'nin müttefiklerinin belirtilmemiş denizaltı altyapısını korumalarına yardımcı olmak üzere Baltık'ın dondurucu sularına konuşlandırıldı. Şimdi vites değiştirip Basra Körfezi'nin sıcağına doğru yola çıkacak.

Editör: Haber Merkezi