İngiltere 11 üyeli Kapsamlı ve Aşamalı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması'na (CPTPP) resmen katılmak için anlaşmaya varıldı.İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın ofisinde yapılan açıklamada anlaşma ülkenin Brexit sonrası imzaladığı en büyük ticaret anlaşması olarak nitelendi.

Sunak açıklamasında CPTPP ticaret blokuna katılımın "İngiltere'yi dinamik ve büyüyen Pasifik ekonomilerinin merkezine koyduğunu" kaydederken, anlaşma için "Brexit sonrası özgürlüklerimizin gerçek ekonomik faydalarını gösteriyor" dedi.

İngiltere iş dünyası ve tüketiciler için harika bir haber

İngiltere'nin Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere'nin CPTPP'ye resmen katılımı için müzakerelerin tamamlandığını bildirerek, "Dinamik Hint-Pasifik bölgesiyle ticaretimizi artırmak, İngiltere iş dünyası ve tüketiciler için harika bir haber" ifadesini kullandı. 

Malezya, batık İngiliz gemisini yağmaladığı şüphesiyle Çin gemisini alıkoydu Malezya, batık İngiliz gemisini yağmaladığı şüphesiyle Çin gemisini alıkoydu

CPTPP'nin 11 üyesi arasında, Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur ve Vietnam bulunuyor. 

7DENİZ