60 denizcilik kuruluşu ve hükümet ortağı, Uluslararası Deniz Ticaret Odası ve BAE hükümeti tarafından COP28 kapsamında Dubai'de düzenlenen Shaping the Future of Shipping etkinliğinde, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) 2050 yılına kadar veya 2050 yılı civarındaki net sıfır hedeflerini gerçekleştirmek üzere bir rota üzerinde anlaştı.

Mart 2024'te MEPC81'de IMO müzakerelerinde sağlam bir sonuç elde etmek için birlikte çalışmak üzere dünyanın dört bir yanından 30'dan fazla milletten, tüm enerji-denizcilik değer zincirinden 300'den fazla lider bir araya geldi. Zirve, altyapı, yakıt bulunabilirliği ve bilgi odaklı iddialı çözümlerin belirlenmesi amacıyla COP28 boyunca tartışmalar üzerine inşa edildi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Deniz Ticaret Odası Başkanı Emanuele Grimaldi, “Karbonsuzlaştırma herhangi bir endüstri veya hükümetten daha büyük, ancak açık olan şu ki, iklim hedeflerimizi karşılamada başarılı olmak için dünyanın nakliyeye ihtiyacı olacak. Burada COP toplantılarında her zaman duyurular ve gürültüler olduğunu biliyoruz ama gösterişin ötesinde detaylı müzakereler ve görüşmeler var. Bugünün konusu buydu" dedi.

Kızıldeniz'deki rota değişiklikleri aktarma merkezlerini vurdu Kızıldeniz'deki rota değişiklikleri aktarma merkezlerini vurdu

Yunan Armatörler Birliği Başkanı ve Neptune Shipping Lines Yönetim Kurulu Başkanı Melina Travlos açılış konuşmasında şunları söyledi: "Bugün bu zirvede önümüzdeki zorlukları anlamlı bir şekilde ele almaya ve fırsatları değerlendirmeye çağrılıyoruz. Bu, yalnızca denizcilik için sürdürülebilir bir geleceği şekillendirmek için değil, aynı zamanda tüm küresel ekonominin net sıfıra doğru hızlanmasına yardımcı olmada belirleyici bir rol oynamak için de eşsiz bir fırsattır. Hepimizin işbirliği, kararlılık ve bağlılığı, etkili bir karbonsuzlaştırmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmemizin anahtarıdır."

Uluslararası Denizcilik Örgütü seçilmiş genel sekreteri Arsenio Dominguez şöyle konuştu: “Evet, IMO stratejimiz var, geçen temmuz ayında büyük bir başarıydı. Ama bundan sonra gelecek olan şu; bunu gerçeğe dönüştürmek için ne yapmaya başlayacağız? IMO olarak durmadık. Gelecek yıl gerçekleşecek ve bizi 2025 yılına kadar alınacak önlemlere yönlendirecek deniz ortamını koruma komitesi toplantıları için gerekli bilgileri sağlamak üzere filo ve devletler üzerinde etki değerlendirmesini halihazırda yürütüyoruz. Bu, stratejinin bu hedeflerini hem teknik hem de ekonomik tedbirler açısından gerçeğe dönüştürecek.”

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin Ulaştırma Altıncı Değerlendirme Raporu'nun başyazarı Anders Hammer Strømman, karbonsuzlaştırma konusunun aciliyetini vurgulayan bir sunum yaptı.

Strømman sözlerini şöyle tamamladı: “Umut var. Seçenekler mevcut ve şimdi harekete geçme zamanı. Aynı zamanda bu yılın büyük bir kısmına ait sentez raporumuz da bir uyarı niteliğindeydi. İklim eyleminin mevcut hızı ve ölçeği, iklim değişikliğiyle mücadelede yetersiz. Deniz taşımacılığının geleceğini şekillendirirken, seçimlerimizin yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca yankılanacağını unutmayın."

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi