16 Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından tehlikeli bölge sınıflandırması kapsamında revize edilerek hazırlanan sirküler 5 Eylül’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Miçotakis'ten 'deniz parkı' açıklaması Miçotakis'ten 'deniz parkı' açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 'Dünya Denizciliği'ndeki Son Gelişmeler' başlıklı bültenine göre; IMO’nun, Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi’nde (SOLAS) yapılan düzenleme gereğince hazırlanan Gemi Sistemleri ve Ekipmanları Alt Komitesi (SSE) raporunu dikkate alarak tehlikeli bölge sınıflandırması hakkında daha spesifik rehberlik sağlamayı amaçladığı bildirildi.

Tehlikeli bölge sınıflandırmasında elektriksel ekipman ve kabloların seçimi ile hava girişleri ve açıklıkların kablo bağlantılarının yapılması ve konumlandırılması hususlarındaki SOLAS gereklilikleri, ilgili kodlardaki kuralları içeren dokümanın 2016 yılında yayımlandığı hatırlatılarak, dokümanda bu konudaki uygulamalarda SOLAS'taki gereklilikler ve diğer ilgili IMO enstrümanlarına öncelik verilmesi gerektiği belirtildi.

Kılavuzda üye devletlerin, 1 Ekim 2023 tarihinde veya sonrasında inşa edilen gemilerdeki tehlikeli bölgelere SOLAS’ın ilgili kuralını uygularken revize kılavuzu kullanmaya ve ilgili tüm tarafların dikkatine sunmaya davet edildiği vurgulandı.

Revize edilmiş kılavuza https://docs.imo.org/Search.aspx?key words=MSC.1%2FCirc.1557%2FRev.1 linkinden ulaşılabileceği kaydedildi.

Editör: Haber Merkezi