Deniz Çevresini Koruma Komitesi'nin (MEPC) 81. oturumunun açılışında Londra'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, bölgede ticari gemiciliği hedef alan drone ve füze saldırılarının devam etmesi nedeniyle Yemen yakınlarında kazaya uğrayan iki gemi için kurtarma operasyonlarının olası olmadığını söyledi.

İran destekli militanların Gazze Şeridi'nde İsrail ile devam eden savaşta Hamas'ın yanında yer almasıyla birlikte geçtiğimiz aylarda 65'ten fazla ticari gemi Husi milisleri tarafından hedef alındı. 

İran: Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz İran: Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz

Hedef alınan gemiler arasında Rubymar ve True Confidence da vardı. Rubymar dökme yük gemisi geçtiğimiz ay batmış ve ardında geniş bir bunker tabakasının yanı sıra kargo ambarlarındaki 21,000 ton gübreye ilişkin derin endişeler bırakmıştı. Gemi sığ sularda battı ve oradan geçen diğer gemiler için bir seyir sorunu olmaya devam ediyor. 

True Confidence ise bu ayın başlarında Yemen'in Aden Limanı yakınlarında üç mürettebatın ölümüne neden olan bir saldırıda ateşe verildikten sonra terk edilmişti.  

Dominguez Londra'daki IMO merkezinde yaptığı açıklamada, "Güvenli ve emniyetli olmayan bir bölgede yapabileceklerimiz sınırlı" dedi. 

Editör: Haber Merkezi