Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) karbon emisyonları fonu için revize edilmiş bir teklif hazırladı. Daha önceki önerilerde olduğu gibi, bu öneride de bir fona giren ve çıkan iki yönlü mali akışlar öngörülüyor. (Karbon yayan armatörler fona para yatırırken, düşük karbonlu armatörler fondan para çekecek.)

Bu fikir, ICS'nin daha önce geleneksel yakıtının maliyetini artıracak ve pahalı yeşil yakıtın maliyetini düşürecek bir vergi ve destek sistemi için yaptığı çağrının bir varyasyonu. Bu, oyun alanını eşitleme ve yeşil yakıt ikmalini küresel pazarda rekabetçi hale getirme etkisine sahip olacak. Sıfır karbonlu yakıtların geleneksel fosil yakıtından yaklaşık dört kat daha pahalı olması bekleniyor ve çoğu paydaş ticari ölçeğe ulaşmak için bir vergi ve sübvansiyon sisteminin gerekli olacağını öngörüyor.

Yeni ICS planı, Japonya ve AB üye devletleri tarafından onaylanan daha önceki düz oranlı "vergiye dayalı" bir öneriyi temel alıyor, ancak önerilen daha düşük bir vergi değerini ikame ediyor ve şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda yeni ayrıntılar ekliyor.

Teklif, diğer bağımsız önerilerden çok daha az olmak üzere, yakıtın tonu başına 20-40 dolar aralığında sabit oranlı bir vergi çağrısında bulunuyor. Bu fiyatın yılda 5-10 milyar dolar arasında bir gelir getireceği hesaplanıyor ki bu da küresel deniz taşımacılığının yüzde 5-10'u için sıfır karbonlu yakıtları sübvanse etmeye yetecek, ancak daha fazlasını değil. Artan iklim hedeflerine uyum sağlamak amacıyla vergi oranını daha da arttırmak için IMO MEPC'nin her adımda düzenlemeyi yeniden tartışması ve revize etmesi gerekecek.

Marshall Adaları uzun süredir ton başına 300 dolar, eski Maersk CEO'su Soren Skou ton başına 450 dolar ve Trafigura ton başına 900 dolar talep ediyor. (Maersk, iklim farklılıkları nedeniyle ICS yönetim kurulu ile yollarını ayırdı).

Yeni ICS planının taslağı olan Japon vergi planı, 2025'ten itibaren yakıtın tonu başına yaklaşık 175 dolardan başlayan ve 2040'a kadar ton başına yaklaşık 2.000 dolara kadar yükselen dünya çapında bir vergi çağrısında bulundu.

Husilerin vurduğu gemide petrol sızıntısı Husilerin vurduğu gemide petrol sızıntısı

ICS'nin en son çalışması, yakıtının tonu başına 300 dolara kadar karbon ücretlerinin ulusal ekonomiler üzerinde çok az etkisi olacağını değerlendiriyor. Bu aralık, her ikisi de açık piyasada rekabetçi yakıtlar olan HFO ve VLSFO arasındaki fiyat farkı ile karşılaştırılabilir.

ICS'nin önerisi en büyük bayrak devleti yönetimlerinden ikisi olan Liberya ve Bahamalar tarafından destekleniyor.

ICS Genel Sekreteri Guy Platten yaptığı açıklamada mekanizmayı "adil, şeffaf ve basit" olarak nitelendirdi. Platten, 2050 yılı için belirlenen net sıfır hedefine ulaşmak için gerekli bir adım olan 2030 yılı için ilk IMO hedeflerine ulaşmaya yönelik bir plan üzerinde hızla harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Platten, "Denizcilik için küresel bir sera gazı fiyatlandırma mekanizması üzerinde önümüzdeki yıl acilen anlaşmaya varılması gerekiyor. Temel çalışmalar tamamlandı ve düzenleyici mimari dikkatlice ortaya kondu. İhtiyaç duyulan tek şey hükümetlerin bu amaca uygun çözümü hızlı ve etkili bir şekilde uygulamak için siyasi irade göstermesidir" dedi.

ICS ilk kez bir karbon planı ortaya atmıyor. ICS'nin ilk karbon önerisi, ilk on yıllık dönem için ton başına 2 dolarlık bir "araştırma" ücreti öngörüyordu. Bu öneri, etkili olamayacak kadar küçük olduğuna inanan çevreciler tarafından eleştirilmişti. IMO üyelerinden iki kez yeterli desteği alamayınca geri çekilmiştir.

Editör: Haber Merkezi