Norveç merkezli Hurtigruten Norway, gelecekteki deniz yolculukları için heyecan verici bir planı duyurdu. Şirket, 2030 yılında hizmete girmesi hedeflenen, güneş panelleriyle kaplı, geri çekilebilir yelkenlere sahip, tamamen sıfır emisyonlu bir elektrikli yolcu gemisinin tasarım detaylarını açıkladı.

Şirket şu anda Oslo'dan Kuzey Kutup Dairesi'ne kadar Norveç sahili boyunca seyahat eden, her biri 500 yolcu kapasiteli sekiz gemilik bir filoya sahip. Nispeten küçük bir firma olmasına rağmen CEO Hedda Felin bu yeniliğin "tüm denizcilik sektörüne ilham vermesini" umuyor.

"Sea Zero" adı verilen proje ilk olarak Mart 2022'de duyuruldu ve o tarihten bu yana Hurtigruten Norway, 12 denizcilik ortağı ve Norveç merkezli araştırma enstitüsü SINTEF ile birlikte emisyonsuz deniz yolculuğuna ulaşmaya yardımcı olabilecek teknolojik çözümleri araştırıyor.

Sıfır emisyonlu gemi 11 günlük rotaya dayanacak

Ortaya çıkan tasarım, Norveç'in elektrik sisteminin %98'ini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturduğundan, ağırlıklı olarak limanda temiz enerjiyle şarj edilebilen 60 megavatlık bataryalarla çalışacak. Sıfır emisyonlu gemi fikrini ortaya atan Hurtigruten Norveç Deniz Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Gerry Larsson-Fedde, bataryaların 300 ila 350 deniz mili menzile sahip olacağını, yani 11 günlük bir gidiş-dönüş yolculuğu sırasında bir geminin yaklaşık yedi veya sekiz kez şarj edilmesi gerekeceğini tahmin ediyor.

Bataryaya olan bağımlılığı azaltmak için, rüzgarlı havalarda güverteden üç adet geri çekilebilir yelken - ya da kanat - yükselecek ve maksimum 50 metre yüksekliğe ulaşacak. Larsson-Fedde, yelkenlerin bağımsız olarak ayarlanabildiğini, köprülerin altından geçmek için küçülebildiğini ya da en fazla rüzgârı yakalamak için açılarını değiştirebildiğini belirtiyor. Yelkenlerin toplam 1.500 metrekarelik güneş panelleriyle kaplanacağını ve bu panellerin seyir sırasında bataryaları doldurmak için enerji üreteceğini ve batarya seviyelerinin geminin yan tarafında gösterileceğini de sözlerine ekliyor.

"Norveç'te kışın bazen hava karanlık olsa da güneyde hala güneş var. Yazın da günde 24 saat güneşimiz var. Her şeyin ötesinde gece yarısı güneşinden süper güç alacağız" diyor.

Microsoft'ta yazılım arızası: Denizcilik şirketleri de etkilendi Microsoft'ta yazılım arızası: Denizcilik şirketleri de etkilendi

500 konuk kapasitesine sahip olacak

Gemi 500 konuk ve 99 mürettebat için 270 kabinle donatılacak ve aerodinamik şekli daha az hava direnci sağlayarak enerji kullanımını daha da azaltmaya yardımcı olacak. Gemide konuklar, kişisel su ve enerji tüketimlerini izleyen interaktif bir mobil uygulama aracılığıyla kendi iklim etkilerini en aza indirmeye davet edilecek.

Larsson-Fedde, "Duşta 10 dakika daha fazla zaman geçirerek ya da klimayı tam çalıştırarak ne kadar enerji harcadıklarının daha fazla farkına varmalarını sağlamak istiyoruz" diyor.

Daha çevreci taşımacılık

Küresel deniz taşımacılığını düzenleyen BM kuruluşu Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) göre, denizcilik sektörü küresel insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının yaklaşık %3'ünü oluşturuyor. IMO, 2018 yılında sektörün sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar en az yarı yarıya azaltma hedefi getirdi.

Bu durum, transatlantik araba gemisi Oceanbird ve geri çekilebilir yelkenli çeşitli kargo gemilerinden Oceanco'nun Black Pearl süperyatına ve Chantiers de Atlanique'in katlanabilir katı yelkenli yolcu gemisine kadar çevre dostu yelkenli gemiler için yeni bir tasarım dalgasına yol açtı. Ancak bunların çoğu da fosil yakıtlarla çalışan motorlara bağlı olacak. Larsson-Fedde, Hurtigruten Norway'in tasarımında güvenlik nedeniyle yedek bir motor bulunacağını ve bunun amonyak, metanol veya biyoyakıt gibi yeşil yakıtlarla çalışacağını belirtiyor.

Hurtigruten Grubu uzun zamandır sürdürülebilir denizciliği destekliyor. Hurtigruten Expeditions, 2019 yılında dünyanın ilk hibrit, batarya destekli yolcu gemisini suya indirdi ve şu anda sefer filosunun geri kalanını hibrit batarya gücüne dönüştürme sürecinde.

Önümüzdeki iki yıl boyunca Hurtigruten Norveç, 2026 yılında tasarımı tamamlamadan önce önerdiği teknolojileri test edecek ve 2027 yılında tersane üretimine başlamayı hedefliyor. İlk geminin 2030 yılında Norveç sularına girmesi bekleniyor. Şirket bundan sonra filosunun tamamını kademeli olarak sıfır emisyonlu gemilere dönüştürmeyi umuyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi