Konteyner gemisi Gelibolu'da arızalandı Konteyner gemisi Gelibolu'da arızalandı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin arama kurtarma, yaşam destek ve sağlık faaliyetlerine yönelik katkısı devam ediyor. İzmir Foça’dan iş makinelerini İskenderun’a taşıdıktan sonra bölgede kalan TSK’nın en büyük çıkarma gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar, sağlık hizmeti vermeyi sürdürüyor.

‘Geçmiş olsun’ ziyareti

Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile hastane olarak hizmet veren gemide incelemelerde bulundu, tedavi gören vatandaşları ziyaret etti.

TCG Sancaktar’da Güney Deniz Saha Komutanı Tümamiral Yalçın Payal’dan çalışmalara ilişkin brifing alan Akar daha sonra beraberindeki Komutanlarla yaralıları ziyaret etti.

Aralarında İskenderun’da 102 saat sonra enkazdan çıkarılan Yasemin Oktay’ın da bulunduğu vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Akar, sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı. Depremin oluşturduğu yıkımın acısını yaşayan vatandaşlar da sunulan hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

İki firkateyn hazır

Depremin hemen ardından faaliyetlerin koordinasyonu için karargahlarda Afet Acil Durum Merkezlerinin faaliyete geçirildiğini vurgulayan Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Bayraktar, Sancaktar ve İskenderun gemilerini, bölgede bulunan iki fırkateyn ile iki helikoptere İskenderun’a gitmeye hazır olmaları talimatını verdiğini söyledi. Oluşturulan “deniz yardım koridoru” ile deprem bölgesine yönlendirilen yardımlara büyük katkılar sağlandığını aktaran Akar, “TCG İskenderun ile şu ana kadar 328’i yaralı olmak üzere 545 kişinin naklini gerçekleştirdi. TCG Bayraktar, TCG Sancaktar rol-2 düzeyinde hasta kabulüne devam ediyor. Şu ana kadar 421 vatandaşımıza sağlık hizmeti verdik, vermeye devam ediyoruz” dedi. Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bölgede 24 gemi ve 5 helikopteri ile aktif şekilde faaliyetlere katıldığını vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, depremzedeler için hastane hizmeti veren TCG Sancaktar gemisinde incelemelerde bulunarak, tedavi gören vatandaşlara ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi