Posidonia Fuarı'nda 'Yeşil Denizcilik Zirvesi' Posidonia Fuarı'nda 'Yeşil Denizcilik Zirvesi'

Hapag-Lloyd İcra Kurulu Başkanı Rolf Habben Jansen yaptığı açıklamada, dünya okyanuslarında konteyner taşımacılığına yönelik talebin son haftalarda önemli ölçüde arttığını ancak bu artışın kısa süreli olabileceğini söyledi.

CEO, online bir sunumda müşterilere mayıs ayının başından bu yana yaşanan artışın, bazı sektörlerde stokların yenilenmesi, beklenmedik derecede yüksek müşteri talebi ve nakliye şirketi müşterilerinin yaklaşan yoğun sezona hazırlıklı olmak için teslimatları öne çekmelerinin bir araya gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

Habben Jansen, yılın ikinci yarısına ilişkin belirsizliğe atıfta bulunarak, “İnsanlar güvenli tarafta olmak istiyor. Durum iyiye gitmiyor çünkü herkes aynı konteyneri iki ya da üç kez rezerve etmeye başladı” dedi.

Spot fiyatlar (nakliye şirketlerinin yakın vadeli teslimat için talep ettiği ücretler) son 4 ila 6 hafta içinde önemli ölçüde arttı. Jansen, “Bu beklenmedik bir durumdu” diye konuştu.

Yükselişin arkasında ABD gümrük tarifelerindeki artışın da olabileceğini söyledi. Ancak CEO, artışın geçici olduğunu ve yıl sonuna kadar süreceğini düşünmediğini söyledi.

Yaklaşık 280 gemisiyle dünyanın en büyük beşinci denizcilik şirketi olan Hapag-Lloyd'un Kuzey Amerika bağlantıları geleneksel olarak grup için önemli bir iş alanı haline geldi.

CEO, büyük nakliye şirketlerinin Süveyş Kanalı'ndan kaçınması nedeniyle sektörü sekteye uğratan Kızıldeniz'deki durumun yıl sonundan önce hafifleyeceğini öngördü.

Editör: Haber Merkezi