Konteyner taşımacılığı şirketi Hapag-Lloyd, filosunun sera gazı emisyonlarını 2023 yılında 0,8 milyon ton azalttı.

Bu başarı, şirketin çeşitli önlem ve girişimlerini özetleyen 2023 Sürdürülebilirlik Raporu'nda açıklandı.

Bu önlemlerden biri olarak taşıyıcı, yakıt ikmali yapılan biyoyakıt karışımının miktarını önemli ölçüde artırarak 200.000 tonun üzerine çıkardı. Raporlama süresince Hapag-Lloyd'un filosuna ait 45 gemiye biyoyakıt ikmali yapıldı.

2023 aynı zamanda şirketin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve gelecekteki alternatif yakıtlarla çalışabilen on iki yeni çift yakıtlı gemisinden üçünün başarılı bir şekilde konuşlandırılmasına tanık oldu. Yakıt tasarruflu 23.600 TEU'luk bu gemilerin, şirketin 2045 yılına kadar net sıfır filo işletme yolculuğuna yardımcı olması bekleniyor.

Bir diğer dönüm noktası ise Hapag-Lloyd'un müşterilerine üç karbondioksit azaltım seviyesi arasında seçim yapma imkanı tanıyan, emisyon azaltımlı deniz taşımacılığı için biyoyakıt bazlı bir çözüm olan Ship Green'in piyasaya sürülmesiydi.

Denizcilik sektörünün aynı yönde hareket etmesi gerektiğinin bilincinde olan Hapag-Lloyd, dünyanın önde gelen dört denizcilik şirketiyle güçlerini birleştirdi. Nakliyeciler birlikte, fosil yakıtla çalışan yeni gemiler için bir bitiş tarihi belirlenmesi çağrısında bulunan bir bildiri yayınladılar. Bildiri ayrıca Uluslararası Denizcilik Örgütü'nü (IMO) başarılı bir enerji geçişi ve denizcilik sektöründeki tüm oyuncular için eşit bir oyun alanı sağlamak üzere düzenleyici koşullar yaratmaya çağırıyor.

Ayrıca şirket, Rotterdam ve Singapur limanları arasında bu hayati nakliye rotasında sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik bir girişim olan Yeşil Koridor Konsorsiyumuna katıldı.

Şirket, filo optimizasyon programları, yeni tahrik teknolojilerinin devreye sokulması ve alternatif yakıtların kullanılması gibi yollarla toplumda üzerine düşen rolü oynamaya ve küresel ısınmanın Paris Anlaşması'nın hedefleri doğrultusunda tutulmasına yardımcı olmaya kararlı olduğunu belirtti.

Avrupa yeşil denizcilik yakıt projelerinin üçte ikisi risk altında Avrupa yeşil denizcilik yakıt projelerinin üçte ikisi risk altında

Hapag-Lloyd CEO'su Rolf Habben Jansen, "Sürdürülebilir ve sorumlu uygulamaların bizim için son derece önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Günümüzün küresel ortamında, karbonsuzlaştırma ve sosyal sorumluluk bir tercih değil zorunluluktur ve biz üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız" diye konuştu.

Alphaliner'a göre 266 gemilik filosu ve yıllık yaklaşık 11,9 milyon TEU'luk taşıma hacmiyle Hapag-Lloyd dünyanın en büyük beşinci konteyner taşımacılığı şirketi.

Editör: Haber Merkezi