Hamburg Limanı, Avrupa'da bir ilke imza attı. Limanda konteyner ve kruvaziyer gemilerine kıyı elektriği sağlanmaya başlandı.

CMA CGM Group'a ait Vasco de Gama, Hamburg Konteyner Terminali'nde (CTH) sürekli olarak kıyı enerjisi sağlanan ilk konteyner gemisi oldu.

Yılport Limanı'nda operasyon Yılport Limanı'nda operasyon

Bunun öncesinde çeşitli gemiler ve sistemler üzerinde çok sayıda test yapıldı.

Gelecekte, konteyner gemileri rıhtımdayken motor kullanmak yerine karada bulunan yenilenebilir kaynaklardan güç alabilecekler.

Hamburg'un ilk Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, Hamburg'un Avrupa'da kruvaziyer ve konteyner gemileri için kıyı elektriği sunan ilk liman olduğunu söyledi.

2025 yılından itibaren limandaki büyük kruvaziyer ve konteyner terminalleri kıyı elektriği bağlantılarına sahip olacak.

Avrupa'da bir ilk olan bu uygulama, Hamburg Limanı'nda karbondioksit ve kirletici emisyonlarının en aza indirilmesi yönünde atılmış önemli bir adım.

Hamburg Liman İdaresi CEO'su Jens Meier, projenin kıyı elektriği kullanımı konusunda pek çok belirsizlik varken başlatıldığını belirtti.

Avrupa'da kıyı gücünü en iyi şekilde kullanabilen konteyner gemilerinin sayısı neredeyse sıfırdı.

Belirsizliklere rağmen yetkililer ilerlemeye ve sürdürülebilir bir geleceğin yolunu çizmeye karar verdi.

Böylece Hamburg, yeni nesil bir öncü ve yapıcı olarak profilini yükseltmiş oldu.

CTH'deki yeni tesis, her biri 7,5 megavolt-amper kapasiteli bağlantılar aracılığıyla terminalin üç mega gemi rıhtımına kıyıdan güç sağlayacak.

HEnW tarafından sağlanan kamu şebekesinden gemilere yenilenebilir enerji sunacak.

Yaklaşık 2 yıl süren geliştirme aşamasında 13 milyon euro yatırım yapıldığı bildirilirken, Hamburg'un payının yanı sıra Alman hükümeti de Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı aracılığıyla maliyetlerin %50'sine katkıda bulundu.

Hamburg Liman İdaresi, Hamburg Limanı'nın müşterileriyle mevcut anlaşmalara dayanarak, kıyı elektriği kullanma yetkisine sahip denizcilik şirketleriyle koşullar ve kullanıma ilişkin sözleşme anlaşmalarını tamamlıyor.

Geçen yıl liman, ekonomik sorunlara rağmen yaklaşık 7.7 milyon TEU'luk sağlam bir konteyner hacmi kaydetti.

Kaynak: Port Technology

Editör: Haber Merkezi