BM Çocuklara Yardım Kuruluşu cumartesi günü yaptığı açıklamada, Haiti'nin ana limanında bulunan ve "anne, yenidoğan ve çocukların hayatta kalması için gerekli malzemelerle" dolu yardım konteynırlarından birinin, çetelerin başkenti giderek daha fazla kontrol etmesi nedeniyle yağmalandığını söyledi.

Haiti, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) başkent Port-au-Prince'in bazı bölgelerinde rekor düzeyde açlığa ve yaşamı tehdit eden yetersiz beslenmeye neden olduğu uyarısında bulunduğu uzun süredir devam eden siyasi ve insani krizi çözmek için mücadele ediyor.

Seçilmemiş başbakan Ariel Henry, bu hafta bir geçiş konseyi kurulduğunda istifa edeceğini söyledi. Ağır silahlı çeteler şehrin büyük bölümünü ele geçirdi ve insan hakları grupları yaygın cinayet, adam kaçırma ve cinsel şiddet olaylarını rapor etti. 

Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü

UNICEF, 17 konteynırından birinin Port-au-Prince Limanı'nda yağmalandığını ve insani yardıma ait 260 konteynırın silahlı gruplar tarafından kontrol edildiğini söyledi. 

UNICEF'in Haiti temsilcisi Bruno Maes yaptığı açıklamada, "Çocuklara hayat kurtarıcı destek için gerekli olan malzemelerin yağmalanmasına derhal son verilmelidir. Bu olay çocukların onlara en çok ihtiyaç duyduğu kritik bir anda meydana gelmiştir" dedi.

UNICEF, yağmalanan konteynerdeki malzemeler arasında resüsitatörler ve ilgili ekipmanların da bulunduğunu söyledi. Kurum, Port-au-Prince bölgesinde her dört kadından üçünün temel sağlık ve beslenme hizmetlerine erişemediği uyarısında bulundu. 

UNICEF'e göre ayrıca Port-au-Prince'de bazı hastaneler güvenlik kaygıları nedeniyle kapanmak zorunda kaldı ve sadece iki cerrahi ameliyat tesisi faaliyette. 

UNICEF, elektrik, yakıt ve tıbbi malzeme kıtlığının ülke çapındaki hastaneleri etkilediğini ve on tesisten altısının faaliyet gösteremediğini de sözlerine ekledi.

Editör: Haber Merkezi