Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 10:17
 
TF-2000’de değişikliğe gidilerek üretim sayısı arttırıldı
Türk Donanması’nın en prestijli projelerinden olan TF-2000’in üretim planında dikey atım sistemi değiştirildi, üretim sayısı arttırıldı.
Gemi İnşa Haberi
TF-2000’de değişikliğe gidilerek üretim sayısı arttırıldı

Türk Donanması’nın en prestijli projelerinden olan TF-2000’in üretim planında dikey atım sistemi değiştirildi, üretim sayısı arttırıldı.

 

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında ‘Hava Savunma Harbi Fırkateyni’ olarak tasarlanan TF-2000’in dikey atım sistemi değiştirildi, üretim sayısı arttırıldı. Böylece boyutları büyüyen gemi, ‘Hava Savunma Muhribi’ (Destroyer) olarak değiştirildi.

 

MİLGEM kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Dizayn Proje Ofisi (DPO) tarafından tasarlanan TF-2000 Hava Savunma Harbi gemisinde ilk başta 32 adet dikey atım sistemi bulunması planlanmıştı. Bu kapsamda yapılan dizayn çalışmalarına göre gemi, boy ve deplasman bakımından firkateyn sınıfına giriyordu. Proje de bu yüzden “TF-2000 Hava Savunma Harbi Fırkateyni” olarak adlandırılmıştı. Ancak sonradan alınan bir karar ile gemide bulunacak olan VLS sayısı, 32 adetten 64’e çıkartıldı. Bunun için DPO tarafından tasarımda değişikliliğe gidildi, geminin boyu uzatıldı ve ön-orta kısma 32 adet daha VLS hücresi yerleştirildi. Bunun sonucu olarak geminin boyu 166 metre ve deplasmanı ise yedi bin ton oldu. Geminin boyundaki artış sebebiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, “TF-2000 Hava Savunma Harbi Firkateyni” isimlendirmesini “TF-2000 Hava Savunma Muhribi” olarak değiştirdi. Proje kapsamında üretilecek gemi sayısı da dörtten yediye çıkarıldı. Halihazırda Deniz Kuvvetleri’nin kullandığı sekiz adet Gabya Sınıfı Firkateyn’in yerini alması beklenen TF-2000’lerin ilki, 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek. Daha sonra birer yıl arayla gemi sayının artacağı tahmin ediliyor.

 

 

Gezgin füzesini taşıyacak

 

TF-2000 Projesi, üzerinde barındırdığı milli imkan ve kabiliyetlerle dikkat çekiyor. 250 kilometre menzildeki hedefe ateşlenebilen milli gemisavar füzesi Atmaca, torpido savunma füzesi Tork ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 kilometre öteden vurabilen yerli Gezgin füzesini taşıyacak olan TF-2000, bunlarla birlikte daha birçok mühimmatla teçhiz edilecek.

 

TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip ederek üç boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi ÇAFRAD bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için gemide mutlaka bulunması gereken bu sistem, Aselsan, Meteksan ve Tübitak ortaklığında üretiliyor.

 

 

GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi kullanılacak

 

TF-2000, ağ destekli harekat yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren, bütünleşik karar destek sistemleri ile taktik karar vericinin süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştıracak milli ve yerli olarak geliştirilmiş GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’ni kullanacak.

 

Gemi üzerindeki silah ve algılayıcılardan gelen bilgileri derleme, kıymetlendirme, silah tahsis etme konularında komuta desteği sağlama, hedef bilgilerini entegre link sistemi ile diğer platformlara aktarabilme ve bu bilgileri diğer platformlardan alma kabiliyetine sahip olan GENESİS ADVENT sayesinde komutan, tek bir gemiden diğer tüm gemilerin silah sistemlerini kontrol edebilecek.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: TF-2000’de, değişikliğe, gidilerek, üretim, sayısı, arttırıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı