Greenpeace, yeni bir yeşil yelkenli geminin inşasına başlayacağını duyurdu.

Yeni geminin sürdürülebilir teknolojiye öncülük etmek ve denizde uzun mesafeli yolculukların farklı yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak gerçekleştirilebileceğini uygulamalı olarak göstermek üzere tasarlandığı açıklandı. 

Greenpeace, inşaata başlama kararının, geminin denize indirildiğinde sürdürülebilir denizciliğin bir parçası olmasını sağlamak üzere yıllar süren tasarım çalışmalarının ardından alındığını kaydetti. 

75 metre uzunluğundaki gemi, gemide enerji rejenerasyonunu destekleyen 2000 metrekareden fazla yelken, batarya paketleri ve güneş panelleriyle donatılacak. Rüzgar ve güneşin gücünden yararlanacak.

Greenpeace, yelkenli geminin denize indirildiğinde mümkün olduğunca fosil yakıtsız olacağını ve teknik ve lojistik olarak mümkün olan en kısa sürede yüzde 100 yeşil enerjiye geçecek şekilde tasarlandığını belirtti.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından örgüt şimdi geminin finansmanı için bağış toplama görevine başlayacak. Bağış toplama sürecinin zamanında tamamlanması halinde Greenpeace geminin 2027 yılında seferlerine başlamasını bekliyor.

Ukrayna'dan Batum'a feribot seferleri yeniden başlıyor Ukrayna'dan Batum'a feribot seferleri yeniden başlıyor

Greenpeace, “Önümüzdeki yıllarda, bugün radikal olan, ancak bir gün normal hale geleceğini umduğumuz bir gemiyi talep etmek ve ortaya koymak için bu küçük gruba daha fazlasının katılacağına inanıyoruz. Önümüzdeki on yıl içinde yapacaklarımızın yüzyılın geri kalanını şekillendireceğini biliyoruz. Her yarım derecelik küresel ısınmanın, her yarım metrelik deniz seviyesi yükselmesinin, gezegenden yok olan her türün geleceğe yansıyacağını biliyoruz" açıklamasında bulundu.

Editör: Haber Merkezi