TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO), bazı eğitim kurumlarının mesleki eğitim ve yeterlilik vadeden reklamlar yayınladığına dikkat çekerek, bu kurumlardan alınan sertifikaların geçerli olmayacağını vurguladı.

GMO’dan yapılan açıklamada, “Bu eğitim ve sertifikasyonları dayanak göstermek suretiyle meslek icra etmek, bu kapsamda personel çalıştırmak suç teşkil edecektir” denildi.

GMO’dan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Son zamanlarda karşılaşmakta olduğumuz mesleki eğitim ve yeterlilik vaat eden bir takım eğitim kurumu reklam ve ilanları hakkında açıklama yapılması gereği hasıl olmuştur.

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, mühendislik eğitimlerinin Yüksek Öğretim Kurumları nezdinde hangi kapsam ve niteliklerde verileceği, eğitimi başarıyla tamamlayan adayların alacağı diplomaları ile kullanmaya hak kazandığı 'mühendislik sıfatının' usul ve esasları kanunlarımız ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Aynı şekilde gemi ve ilgilisi mühendislik mesleklerinin icra edilme esasları 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’nun esasları kapsamında Gemi Mühendisleri Odası’nın yönetmeliklerinde belirlenmiştir.

Deniz kazaları tüm zamanların en düşük seviyesinde Deniz kazaları tüm zamanların en düşük seviyesinde

Bu kapsamda kanunda yeri olmayan herhangi bir kurum veya kuruluştan alınacak eğitimler ve sertifikaların gerek TMMOB, gerek GMO nezdinde bir geçerliliği olmamakla birlikte, bu eğitim ve sertifikasyonları dayanak göstermek suretiyle meslek icra etmek, bu kapsamda personel çalıştırmak suç teşkil edecektir.

Gemi Mühendisleri Odası olarak, mesleğin gelişmesi, meslek onurunun, hak ve menfaatlerinin korunması ödeviyle söz konusu ilan ve reklamlara itibar edilmemesi hususunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği görülmüştür.

Bu minvalde, meslektaşlarımızı yetiştiren güzide Yüksek Öğretim Kurumlarımız bağlısı fakülte yönetim kurullarımız başta olmak üzere, tüm sektör paydaşlarımızı konu hakkında hassasiyet göstermeye, istikbalde bizlerden bayrağı devralacak genç meslektaş adaylarımızın doğru ve kaliteli bir eğitim alarak geleceğimizi inşa etmesine yardımcı olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Editör: Haber Merkezi