Gıda ürünleri taşımacılıkta neden ekstra koruma gerektirir?

Gıda ürünlerinin taşınmasında en çok sorgulanan konu şüphesiz kargonun oda sıcaklığı, serinlik, kuru ortam vb. gibi doğru koşullar sağlanmadan hızlı bir şekilde bozulmasıdır. Üreticinin tavsiyelerine uyulmaması, malların kullanımdan çekilmesi ve imha edilmesi gerektiğinden ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunun nedeni, tüketiminin sağlığa zararlı olabileceğidir. Küçük bir hata, sonuçları açısından çok önemli olabilir ve büyük bir mali kayba eşit olabilir.

İnsan tüketimine yönelik ürünler de hiçbir şekilde kontamine olmamalıdır. Dışarıdan gelen istenmeyen maddeler sadece özelliklerini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda insan sağlığı veya yaşamı için de tehdit oluşturabilir.

Belirli ürün gruplarının raf ömrünün çok daha uzun olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, bir yerden başka bir yere nakliye, yolda bozulmamaları ve müşteriler tarafından satın alınabilmeleri veya daha fazla işlenebilmeleri için yeterince hızlı olmalıdır. Bu nedenle herhangi bir gecikme sadece tavsiye edilmez, aynı zamanda tamamen göz ardı edilir.

Sonuç olarak, uyumsuzluk sadece mali kayıpla sonuçlanmayacaktır. İnsanların sağlığını ve hayatını riske atabilir.

Gıdaların karayoluyla taşınması için ne tür araçlar kullanılır?

Farklı gruplardan gıda ürünlerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak, oda sıcaklığı, ılık veya soğuk olmak üzere optimum sıcaklığı korumak gerekebilir. Ürünleri soğukta taşırken aralarından seçim yapabileceğiniz üç tür araç vardır:

  • İzotermler - dış etkenlere tepki olarak iç kısmın soğumasını veya ısınmasını önleyen yalıtımlı duvarlara sahiptir. Ancak soğutma sistemleri yoktur;
  • soğutmalı depolar - duvar ve çatı yalıtımına ve -20°C'ye kadar mekanik soğutma ve sıcaklık düşürme kapasitesi sağlayan bir kompresör ünitesine sahiptir;
  • buzhaneler - duvar ve çatı yalıtımı ve soğutucu olmadan soğutma sistemi (örneğin, buz veya sıvılaştırılmış gaz kullanarak).

Gıda taşımacılığı - yasal gereklilikler

Uygunsuz bir şekilde gerçekleştirilen gıda taşımacılığının sonuçlarının ağırlığı nedeniyle, yasal düzenlemelere tabidir. Böyle bir görevi üstlenmek için taşıyıcı aşağıdaki gereklilikleri karşılamalıdır:

  • Bölge Hıfzıssıhha Müfettişliği aracı onaylamalıdır;
  • taşınan gıda et ise, araç Baş Veterinerlik Müfettişliği'ne kayıtlı olmalıdır;
  • sürücünün geçerli bir sıhhi-epidemiyolojik kitapçığı olmalıdır;
  • Araçla başka mallar da taşınıyorsa, gıda tekrar teslim edilmeden önce bunlar yıkanmalı ve dezenfekte edilmeli ve bu tür işlemler kayıt altına alınmalıdır. Ayrıca, aynı durum sadece araç için değil, aynı zamanda temiz ve gıda ile temasa hazır olması gereken yükleme ve boşaltma alanı için de geçerlidir;
  • Ürünün doğru sıcaklıkta taşınması gerektiğini varsayalım. Bu durumda, araçta sıcaklığı gerçek zamanlı olarak kontrol eden ve ölçüm sonuçlarını kaydeden bir sistem (örneğin, bir termograf) bulunmalıdır. Bu son koşul, bozulmaya yol açabilecek kargonun kazara çözülmesi ve yeniden donması riskini ortadan kaldırmak için yerine getirilmelidir;
  • Bitkisel kökenli gıda ürünleri söz konusu olduğunda, dış kontaminasyon ve haşerelere karşı korumanın sürdürülmesi gerekmektedir.

Yasa ayrıca sürücülere ve taşıyıcılara bazı yükümlülükler getirmektedir. Bunlardan ilki, aracın bir ATP etiketi veya plakası ile uygun şekilde işaretlenmesidir. Ayrıca sürücünün ekipmanında taşıma aracının ATP anlaşmasına uygunluğuna dair bir sertifika bulunmalıdır. Bir denetim durumunda bu belgenin gösterilmemesi ağır bir para cezası riskini doğurur. Kit de ATP Test Laboratuvarı tarafından verilen bir sertifikaya sahip olmalıdır. Başka öneriler olmadığı sürece her altı yılda bir periyodik testler de gereklidir.

Gıda taşınırken nelere dikkat edilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, gıda ürünleri içeren kargoların yetersiz korunması ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunlar önemli ölçüde, malları varış yerlerine bozulmamış bir şekilde ulaştırmaktan sorumlu olan taşıyıcıya ait olacaktır. Konvansiyon bu konuda Karayolu ile Uluslararası Eşya Taşıma Sözleşmesi (CMR) ile karar vermektedir. Bununla birlikte, pek çok şey asıl tarafça uygun şekilde doldurulmuş nakliye belgelerine de bağlıdır. Kargonun düzgün bir şekilde emniyete alınması da onun yararınadır, çünkü taşıma sırasında bozulmamasını önemser.

UTİKAD’a denizci başkan UTİKAD’a denizci başkan

Ürünlerin tüketimden men edilmesiyle sonuçlanabilecek sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, uzmanların yardımına güvenmeye değer. Diğer şeylerin yanı sıra gıda taşımacılığı sunan bir şirket tarafından sağlananlar gibi profesyonel hizmetler - AsstrA - iyi bir seçim olabilir.

Editör: Haber Merkezi