TMMOB’a bağlı Gemi Mühendisleri Odası’nın (GMO) 69. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 9 Aralık Cumartesi günü Titanic Business Otel’de bir gece düzenlendi.

Şehir Hatları'nda yaz tarifesi başlıyor Şehir Hatları'nda yaz tarifesi başlıyor

GMO’nun 69. kuruluş yıl dönümüne eski Başbakan Binali Yıldırım, eski bakanlar İsmet Yılmaz ve Ahmet Arslan ile İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik de katıldı.   

"Cumhuriyet devrimlerinin bekçileriyiz"

Gecede konuşan GMO Başkanı Bülent Hüseyinoğlu, “Biz gemi mühendisleri cumhuriyet devrimlerinin hem bekçileri hem de uygulayıcılarıyız. Kamu çıkarlarını düşünerek hareket ederiz. Mühendisliği hayata geçirirken etik değerlerimizi unutmayız” dedi. Hüseyinoğlu, “Türk Loydu, son 30 yılda emekle verdiği mücadeleyi başarıyla nihayetlendirmiş, Uluslararası Klas Kuruluşları Birliği’nin (IACS) 12. üyesi olmuştur. Bununla gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaptığı konuşmada İsrail’in Filistin savaşını da gündeme getiren Hüseyinoğlu, “Hemen yanı başımızda İsrail işgali ve zorbalığıyla ezilen, katledilen Filistin halkının bağımsızlığının yanında olduğumuz bilinmelidir” dedi.

Hüseyinoğlu’nun ardından eski Başbakan Binali Yıldırım da bir konuşma yaptı. Yıldırım, GMO’yu kuran ve bugün hayatta olmayan meslek büyüklerini anarak söze başladı.

"Gemi inşa sektörü, her türlü gemiyi yapan yetkinliğe ulaşmıştır"

Konuşmasında “Gemi inşa sanayinin diğer sanayi kollarına göre yerli ve milli anlamda başlaması çok daha önce olmuştur” diyen Yıldırım, “Gemi inşa sektörünün 60’lı yıllarda Şükrü Okan gemisi, Şehir Hatları gemisi, römorkörlerle başlayan bu yolculuğu bugün Tuzla’da, Yalova’da her türlü gemiyi yapan bir yetkinliğe ulaşmıştır. Bu da sizlerin sayesindedir” diye konuştu. Denizciliğin küresel bir iş kolu olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Denizcilik olmasa dünyadaki insanların yarısı açlıktan yarısı susuzluktan ölür” dedi.

İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına ilişkin de konuşan Yıldırım şunları söyledi:
“Bugün dünya haklının güçlü olduğu değil güçlünün haklı olduğu bir süreci yaşıyor. Dünyanın gözü önünde masum çocuklar, siviller alçakça katlediliyor. Filistin’de etnik temizlik yapılıyor, savaş suçu işleniyor. Bunu yapanlar zannetmesin ki yanlarına kalacak. Gün gelir hesap sorulur. Daha adil, daha barışçıl bir dünya istiyorsak mutlaka haklının güçlü olması gerekir.”

Yıldırım, Türk Loydu’nun IACS üyesi olmasını da “Bunun gerçekleşmesi hepimizin hayaliydi” sözleriyle değerlendirdi.  

Konuşmaların ardından meslekte 40’ıncı, 50’nci ve 60’ıncı yılını kutlayan oda üyelerine plaket verildi.

Gecenin sonunda Ayna grubu sahne alarak sevilen şarkılarını seslendirdi.

Haber: Özlem Çoban/ 7DENİZ

Editör: Haber Merkezi