Gelibolu Tersanesi, tasarımını ConoshipInternational’ın üstlendiği 88 m NB60 kuru yük gemisinin inşasına Gelibolu’daki tesislerinde düzenlediği sac kesim töreniyle başladı. Törene Gelibolu Kaymakamı Bekir Arabacı, Gelibolu Belediye Başkanı Münir Mustafa Özacar ve birçok kişi katıldı.

 

 

Tören istiklal marşının okunmasının ardından, Gelibolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Aksoy’un konuşmasıyla başladı. Aksoy yaptığı konuşmada: "Gelibolu Tersanesi olarak yeni inşa projemize başlamaktan mutluyuz. Bu proje, sevgili ağabeyim merhum Mehmet Aksoy’un vefatından sonra yapacağımız ilk yeni inşa. Bu nedenle tersane olarak çok anlamlı ve özel tarafı var. Bu projenin hayata geçirilmesinde çok emeği olan Oya Aksoy ve tüm ekibimize teşekkürlerimi sunuyor ve hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

 

'Bu proje standartlar üstü olacak'

 

Gelibolu Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Oya Aksoy tersanenin yeni inşasıyla ilgili olarak önemli bilgiler verdi. 2024 Ocak ayında tamamlanması beklenen yeni inşa ile ilgili olarak: ‘’Projemiz geleceğe hazır bir proje olarak tasarlandı. Bilindiği üzere yakıt tüketimi, yeni yakıt cinsleri, yenilenebilir enerjiler ve tasarruf konusu tüm yeni inşa alanlarında günümüzün en önemli konusu. Her geçen gün hızla dönüşen dünyada sektörümüzde de her şey hızla değişecek. İnovasyona ve teknolojiye gerçek anlamda yatırım yapan bir tersane olarak gemimizi, geleceğin yakıt türü ne olursa olsun küçük bir revizyonla yeni sisteme geçirilebilecek bir sistemle tasarladık. Elektrikli güvenliktahriksistemli, 105 tasarruf sağlayan gemimiz günümüz standartlarının üzerinde standartlar üstü bir yeni inşa olacak’’ dedi.

 

 

Kaymakam Bekir Arabacı: Gelibolu Tersanesi atalarımızdan kalan mirası başarıyla sürdürüyor

 

Sac kesim törenine katılan Gelibolu Kaymakamı Bekir Arabacı kürsüde yaptığı konuşmada, "Projeyi en başından beri yakından takip eden biri olarak bugün hayata geçirildiğiilmesi ve bu güzel anlara tanıklık ettiğim için çok mutlu olduğumu belirtmek isterim.Bildiğininiz gibi ilk tersane Osmanlı zamanında Gelibolu’da kurulmuştur. Atalarımızdan miras kalan kadar denizcilik ve tersaneciliğin ilk ve en önemli yeri her zaman bölgemiz olmuştur. Bugün n tersane deyince tersaneciliğin topraklarımızda başladığı yer olan Gelibolu’muzun akla ilk gelen tersanesi Gelibolu Tersanesi’dir. Gelibolu Tersanesi bu mirası bugün başarıyla sürdürmekte ve bizleri gururlandırmaktadır. TBu tarihi mirasımızı sürdüren, ülkemiz ve ekonomimize değer katan Gelibolu Tersanesi’ni heyecan verici projesinden dolayı can-ı gönülden tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 

 

Sanmar, Boluda'ya 3 ay içinde 3 römorkör teslim etti Sanmar, Boluda'ya 3 ay içinde 3 römorkör teslim etti

Protokol konuşmalarının ardından yeni inşanın ilk sac kesimi alkışlar arasında gerçekleşti. Gelibolu Tersanesi yönetim kurulu, protokol ve işçiler günün anısına istinaden toplu fotoğraf çekildikten sonra tören sona erdi.

 

 

NB60 kuru yük gemisi teknik özellikler

 

Tasarım: CONOSHIP INTERNATIONAL

Tam uzunluk: 88.00 M

Genişlik: 13.20 M

Brüt Tonaj: 2.585 GT

Net Tonaj: 1.201 NT

Ağırlık:  3.640 T

 

 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi