Singapur açıklarında iki tankerde yangın: Mürettebat aranıyor Singapur açıklarında iki tankerde yangın: Mürettebat aranıyor

Fransa'nın Gazze'de yaralanan Filistinlilerin tedavisi için gönderdiği hastane gemisi Mısır'ın kuzey Sina'sında bulunan El Ariş açıklarında demirledi. 

Bir Fransız büyükelçisine göre, Dixmude gemisi 40 tıbbi yatak taşıyor ve bu da Gazze'yi çevreleyen kuzey Sina çölünde kurulan tıbbi tesislerin kapasitesini %10 artırıyor.

Gemide, hastaların Refah geçişinden gemiye hızlı transferini kolaylaştırmak için bir helikopter iniş alanı bulunuyor. Çatışmaların yol açtığı hasar nedeniyle büyük gemilerin Gazze Şeridi'ne yanaştırılması imkansız hale geldi.

Paris'in projeyi Mısır yetkilileri ve sahadaki insani yardım kuruluşlarıyla koordine ettiğini söyleyen Fransız büyükelçisine göre Dixmude'un önümüzdeki saatler veya günler içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Diplomat, ilk kez yurt dışına gönderilecek olan sivil sağlık rezervine ek olarak Fransız savunma bakanlığından doktorların da görev yapacağını bildirdi.

İsrail, Hamas'ın bu hastanelerin altında komuta tesisleri işlettiğini iddia ederek, Gazze'deki mevcut tıbbi tesislere alternatif hastanelerin yanı sıra diğer alternatifleri de savunuyor.

Hamas kontrolündeki sağlık yetkililerinin yaptığı tahminlere göre, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre şu anda Gazze'de 30 bin yaralı Filistinli var.

Diplomata göre Paris, yaklaşık 50 yaralı Gazzeliyi tıbbi tedavi için Fransa'ya göndermeye hazır.

Editör: Haber Merkezi