Fransa, yeni nesil nükleer uçak gemisinin üretimine 2026’da başlamayı, deniz testlerinin ise 2037’de gerçekleştirmeyi planlanıyor.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, 2024-2030 yılları için bir sonraki Askeri Planlama Yasası’nın planlanan PANG’ın (Porte-Avions de Nouvelle Génération- Yeni Nesil Uçak Gemisi) inşasını 2025 sonu ile 2026 başı arasında başlayacağını kaydetti.

Lecornu, gemi inşasının Naval Group, Technicatome ve Chantiers de l’Atlantique tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

Fransa’nın yeni nesil uçak gemisi

İnşa edilecek yeni uçak gemisinin Fransız Donanmasının mevcut amiral gemisi olan Charles de Gaulle (CDG)  daha büyük olacak. CDG’nin 261 metre ve 42 bin 500 ton ağırlığına karşılık yeni geminin uzunluğu 300 metreyi aşacak ve ağırlığı 75 bin ton olacak. İki nükleer buhar jeneratörü bulunan ve her biri 150 Mw’lık olan CDG’ye kıyasla yeni geminin iki buhar jeneratörün her biri 450 Mw yani 300 bin beygir güce sahip olacak.

İki ülke kaldı: ABD ve Fransa

Bakan Lecornu, “Dünyada nükleer uçak gemilerinin nasıl inşa edileceğini ve işletileceğini bilen sadece iki ülke kaldı: ABD ve [Fransa]. Uçak gemisi muharebe grubuna sahip olmak, kendi deniz sahamızın çok ötesindeki varlığımızı güçlendiriyor” ifadelerini kullandı.

İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım

Ancak bu zaman çizelgesine Fransa Başbakanı Elisabeth Borne itiraz edebilir. Haftalık Le Canard enchaîné gazetesinin iddiasına göre, Başbakanı Borne, gemi inşasına başlamasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un beş yıllık görev süresinin bitiminden sonra iki yıl ertelemek için kulis yapıyor.

İlgili takvim değişikliğinin, Borne’un onaylaması gereken bütçeden 1 milyar euro tasarruf edilmesini sağlayacak. Toplam program bedelinin ise yaklaşık 7 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi