İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri, IDEX’te sığ sularda gizli operasyonlar için tasarlanan ve Pakistan ve Körfez bölgesi müşterilerinin dikkatini çektiği söylenen S800 hafif denizaltısını sergiledi. S1000 denizaltısının tasarımına dayanan S800, boyut olarak daha küçük. Bu kapsamda denizaltı 51 metre uzunluğunda ve 10 metre yüksekliğinde.

Ancak S800 de benzer yeteneklere ve aynı teknolojilerin çoğuna sahip. 18 mürettebatı barındırabilen,  250 metreye kadar derinliklerde çalışabilen denizaltı, yüzeye ihtiyaç duymadan 7 gün su altında kalabilmektedir.

Fincantieri’nin Kıdemli Danışmanı Tuğaamiral Marcellino Corsi, denizaltının gizlilik konusundaki becerisini överek, “Boyutları ve gövde özellikleri, operasyonel olarak Özel Kuvvetler Operasyonlarını desteklemek için en uygun stratejik varlık haline getiriyor. Denizaltı iki savaş aracını tamamen gizli görevlerde serbest bırakma ve kurtarma yeteneği de sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Normalde İtalyan gemi yapımcısının ürünlerini deneyen ilk müşteri İtalyan Donanması’dır. S800 söz konusu olduğunda, Marina Militare’nin daha küçük denizaltıları çalıştırmak için özel bir gereksinimi olmadığından bahse konu denizaltıyı ilk ihracat alıcısı tarafından denenecektir. Şirket temsilcilerine göre hem Pakistan hem de Körfez ülkeleri platforma ciddi bir ilgi gösterdi.

Denizaltı Arap devletlerinin özellikle İran’la gerginlikler arttıkça deniz yeteneklerini giderek daha fazla genişletmeye çalıştıkları son yıllarda önemli bir bölgesel eğilimin ortasında geliyor. Yakın tarihli bir Nükleer Tehdit Girişimi raporuna göre Şubat 2023 itibariyle İran İslam Cumhuriyeti Donanması, kendisine önemli denizaltı kapasiteleri kazandıran 19 ila 27 gemilik bir denizaltı gücüne komuta ediyor.

Bakü 2024 Shipping Dinner sona erdi: “Türk denizciliğine katkıda bulunacaktır” Bakü 2024 Shipping Dinner sona erdi: “Türk denizciliğine katkıda bulunacaktır”

S800, S1000 gibi altı yerine beş adet torpido ile donatılmıştır. Pervane verimliliğini artıracak ve daha yüksek manevra kabiliyeti sağlayacak şekilde yapılandırılmış 4 adet ‘X’ kıç dümenli otomatik bir platform kontrol sistemine sahiptir. Yakıt hücresi sisteminin sessiz çalışması, denizaltının akustik imzasının minimumda tutulmasını sağlar; bu, gerçekleştirmesi gereken görev türleri sırasında kritik bir özelliktir.

Ek olarak Corsi, S800’ün inşasının yaklaşık bir yıl süreceğini, çünkü daha büyük versiyonun montajının yaklaşık 2,5 yıl sürdüğünü belirtti.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi