Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karabük’te bir dizi temasta bulundu. Bakan Uraloğlu, valilik ziyaretinin ardından Kardemir’i ziyaret etti.

Kardemir’in ürettiği ürünlerin Marmaray’da bile kullanıldığını aktaran Bakan Uraloğlu, “Kardemir'deki çalışmaları yerinde gördük. Kardemir artık sadece Karabük'e, sadece Türkiye'ye değil, dünyaya mal satıyor. Bizim ayrı bir mutluluğumuz da bizim sektörümüzdeki demir yollarına, gerek ray üretmesi, gerek tekerlek üretmesi, gerekse de ileriye yönelik boji üretmeyle ilgili bazı çalışmaları yerinde görmüş olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Beş bin kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlayan bir sektörden bahsediyoruz. Bu hepimiz için kıymetli. Aynı zaman sadece klasik ürünler değil bazı projeleri de geliştirerek Türkiye'ye komple katkı sağlamaya çalışan bir sektör, bir kuruluş tabii yan sanayisiyle beraber" dedi.

Uraloğlu, Filyos Limanı'nın tamamlanması ve faaliyete geçmesiyle, Karabük başta olmak üzere bölgedeki illere büyük katkı sağlanacağına vurgu yaptı. Ayrıca, limanın demir yolu bağlantıları ve çevre illere sağlayacağı ekonomik katkılar hakkında da bilgi verdi. Uraloğlu, liman çevresindeki endişelere de değinerek, bunların yersiz olduğunu ve projenin bölge halkının refahına önemli katkılar sunacağını söyledi.

Bakan Uraloğlu şöyle devam etti:
“Filyos Limanı'nı bitirdik, hizmete açtık. Allah orada bir gaz bulmayı nasip etti. Ve liman da sanki ona hazırlık olarak yapılmış bir liman. Orada bir lojistik görev gördü ve görmeye de devam ediyor. Civar illerdeki beklenti oranın ticarete de açılması. Deniz taşımacılığına da açılması noktasında enerji bakanımızla birkaç hafta önce yerinde tespitleri yaptık. Bir projeksiyonda orada Türk Petrollerine bırakacağımız yeri netleştirdik. Bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. İki yıllık bir periyot içerisinde inşallah orayı normal deniz ticaretine de, nakliyeye de özellikle Karabük’ün yükünü vereceği ve yoğun bir şekilde kullanacağı şekle getireceğiz. Demiryolu hattımızla ilgili de ihale sürecini başlattık. Demiryolu hattımızı da limanın içerisine kadar ulaştırmış olacağız."

Karabük’e 18,5 milyar liralık yatırım

Evyapport'ta hasar gören vinçlerin sökümü sürüyor Evyapport'ta hasar gören vinçlerin sökümü sürüyor

Karabük’te 7 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunun 116 kilometreye çıkartıldığını ve bakanlık olarak 18,5 milyar liralık yatırım yapıldığına dikkat çeken Bakan Uraloğlu "7 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 116 kilometreye çıkarmışız. Hiç sıcak karışım kaplamalı yol yokmuş. Onu da yaklaşık 170'e çıkarmışız. Burada talepler var. Biz bazılarının projelerini yaptık. Bazılarını da proje aşamasını olanlar var. Bir kısım imalatlarını yaptık. Onları planlayarak belli bir projeksiyon içerisinde hayata geçireceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Hem demir yolu anlamında olsun hem karayolu anlamında olsun. Bunları yürütüyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi