Somalili korsanların elinde 31 gün süren rehineliğin ardından Bangladeş bandıralı MV Abdullah adlı kargo gemisi ve 23 mürettebatı Dubai'deki Al Hamriya Limanı'na sağ salim ulaştı.

Geminin pazar günü varışıyla birlikte, 12 Mart'ta Mozambik'in Maputo kentinden Birleşik Arap Emirlikleri'ne giderken Hint Okyanusu'nda kaçırılmasıyla başlayan kötü serüven de sona ermiş oldu.

Kaynaklara göre gemi, yetkililerin ve deniz trafik web sitesi gibi denizcilik takip sistemlerinin yakın gözetimi altında, Bangladeş saatiyle 16:30'da limana vardı.

SR Shipping'in ana şirketi ve MV Abdullah'ın sahibi Kabir Group'un sözcüsü Mizanul Islam geminin güvenli bir şekilde limana ulaştığını doğruladı.

Trajedi, Somalili korsanların MV Abdullah gemisine çıkarak geminin kontrolünü ele geçirmeleri ve 23 mürettebatı rehin almalarıyla başladı.

Daha sonra 55.000 ton kömür yüklü gemi, korsanların yetkililerden kaçmak için pozisyon değiştirmeye devam ettiği Somali kıyılarına yönlendirildi.

Bir Somali haber sitesine göre korsanların, mürettebatın serbest bırakılması için yapılan müzakerelerin ilk aşamalarında 5 milyon dolar fidye talep ettikleri bildirildi.

Geminin sahibi SR Shipping Limited'in mürettebatın güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak için çaba sarf ettiği bu süreç birçok görüşmeyi de beraberinde getirdi.

Yaklaşık bir ay süren belirsizlik ve gerginliğin ardından mürettebat nihayet 13 Nisan'da serbest bırakıldı.

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

Gemi daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri'ne doğru yolculuğuna başladı ve sekiz günlük bir seyirden sonra Al Hamriya Limanı'na vardı.

Kaptan Mohammad Abdur Rashid 23 mürettebatın tamamının sağ salim kurtulduğunu belirtti.

İki mürettebatın Bangladeş'e geri döneceğini, diğerlerinin ise boşaltma işleminin bitmesini beklemek üzere gemide kalacağını sözlerine ekledi.

Bangladeş'in denizcilik sektöründe önemli bir operatör olan SR Shipping Limited, MV Abdullah da dahil olmak üzere okyanusa açılan ticaret gemileri işletiyor.

İlgili Haber: 5 milyon dolar fidye ödendi, gemi ve mürettebat serbest bırakıldı

Editör: Haber Merkezi