Limanlarda elleçlenen konteyner miktarında rekor artış Limanlarda elleçlenen konteyner miktarında rekor artış

Hong Kong bayraklı "YM Witness" isimli konteyner gemisi, 16 Mart Cumartesi günü Kocaeli Evyap Limanı'na kılavuz kaptan nezaretinde yaptığı yanaşma manevrası esnasında liman üzerindeki 3 vince çarparak devrilmelerine neden olmuştu.

Evyapport'tan kazaya ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, "Olay neticesinde can kaybı ve yaralanma yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir" denildi. Evyapport, iskeledeki tank ve konteyner terminal operasyonlarının kesintisiz olarak devam ettiğini duyurdu.

Evyapport'un açıklaması şöyle:

"24.01.2024 tarihinde Çin'in Ningbo Limanı'ndan hareket eden Hong Kong Bayraklı YM Witness adlı konteyner gemisi, sırasıyla Çin'in Shanghai ve Shekou limanları, Singapur, Suudi Arabistan'da Jeddah, Mısır'da Suiz/El Suweis ve Damietta limanlarının ardından İstanbul Ambarlı Limanı'na uğramıştır. 16 Mart 2024 günü YM Witness gemisi, Evyapport Limanı'na yanaşma manevrası sırasında meydana gelen kazada üç rıhtım vincini devirmiş; gemi ve devrilen vinçler rıhtıma ve bazı konteynerlere zarar vermiştir. Olay neticesinde can kaybı ve yaralanma yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir. 

İskelemizde tank ve konteyner terminal operasyonlarımız kesintisiz olarak devam etmektedir. 

Kazanın gelişimi ve nedenleri hakkındaki tespit çalışmalarımız, resmi kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde devam etmektedir. Kazanın nedenleri ve etkilerine dair elde ettiğimiz her türlü bilgi yetkililerle anında paylaşılmaktadır. 
Tüm çalışma arkadaşlarımıza ve Körfez halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi