Çinli yetkililer Evergreen konteyner gemisi ile yerel bir dökme yük gemisi arasında meydana gelen çatışmaya ilişkin ayrıntıları açıkladı. Geçen hafta meydana gelen kaza, ağır hasar gören ve halen soruşturma altında olan küçük dökme yük gemisindeki mürettebatın tahliyesini zorunlu kıldı.

Cibuti açıklarında göçmen teknesi alabora oldu: 16 ölü, 28 kayıp Cibuti açıklarında göçmen teknesi alabora oldu: 16 ölü, 28 kayıp

Qingdao Denizcilik İşleri Bürosu, Ever Lucid'in (105.000 dwt) 13 Mart'ta Qingdao'dan ayrıldıktan sonra yola çıktığını bildirdi. Gemi Şangay'a doğru yol alıyordu ancak 14 Mart sabahı Qingdao limanı açıklarında Huahai 78 adlı dökme yük gemisiyle çarpıştı.

Dökme yük gemisinde ciddi hasar meydana gelmesine rağmen her iki gemide de kimse yaralanmadı. Uzunluğu 289 feet (88 metre) olan gemi su almaya başladı ve makine dairesini su bastı. Geminin kaptan köşkü de ciddi hasar gördü ve gemi seyir yapamaz hale geldi. Yerel yetkililer geminin derhal tahliye edilmesi gerektiğini bildirdi. Gemide bulunan 12 mürettebat kıyıya nakledilmeyi beklemek üzere Ever Lucid'e transfer edildi.

Dökme yük gemisi su alıyordu ancak dengesini sağladı ve su üstünde kalmaya devam etti. Ancak ciddi şekilde yan yattı. Denizcilik yetkilileri geminin durumunun analiz edilmesinin ardından, iyi hava ve sakin denizden yararlanarak geminin limana çekilmesine karar verildiğini belirttiler. Dökme yük gemisini limana ulaştırmak iki römorkör ve iki refakat botunun yaklaşık 18 saatini aldı. Gemi 15 Mart'ta Qingdao'ya yanaştırıldı.

Tayvan'da kayıtlı olan ve Çin ile Asya arasında Vancouver, Kanada ve Tacoma, Washington'a giden bir rotada çalışan Ever Lucid'in pruvasında sadece küçük bir hasar meydana geldi. 2014 yılında inşa edilen gemi 8.500 TEU kapasiteye ve 1.099 feet (335 metre) uzunluğa sahip. Konteyner gemisi inceleme için liman açıklarındaki demirleme yerine götürüldü. Konteyner gemisi de Qingdao'da kalmaya devam ediyor.

Kazanın olası nedenlerine ilişkin herhangi bir ayrıntı açıklanmadı. Fotoğraflarda görüş mesafesini kısıtlamış olabilecek puslu koşullar görülüyor ancak raporlarda bölgedeki hava koşullarının iyi olduğu belirtiliyor.

Editör: Haber Merkezi