Endonezya'nın Batı Java kentinde PLN ve Abu Dhabi Future Energy Company - Masdar tarafından geliştirilen 192 MWp'lik yüzer güneş enerjisi santrali Cirata hidroelektrik rezervuarının faaliyetlerine başlandı.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo tarafından açılışı yapılan 108 milyon dolarlık enerji santrali, 50 bin eve elektrik sağlayacak ve 214 bin ton karbondioksit emisyonunu dengeleyecek.

Santralin, Masdar'ın ilk yüzen güneş enerjisi projesi ve Güneydoğu Asya pazarındaki ilk yenilenebilir enerji projesi olup, yılda yaklaşık 300 GWh üretim yapması bekleniyor.

Aynı zamanda 100 metre su derinliği, 18 metre su seviyesi dalgalanması ve 50 metre su tabanı kot farkıyla hidroelektrik rezervuar içinde inşa edilen bu türdeki en büyük proje.

Yüzen güneş enerjisi çözümü, Çinli şirket Sungrow FPV tarafından sağlanıyor ve proje sahasının özel jeolojik koşullarına göre tasarlanmış yüksek yük taşıyan ankraj blokları içeriyor.

Proje tasarımı, DNV, RINA, INNOSEA dâhil olmak üzere üçüncü taraf denetim kuruluşları tarafından incelendi ve Endonezya Baraj Güvenliği Komitesi'nden (DSC) onay alındı.

Masdar ve PLN Nusantara Power (PLN NP), 500 MW'a kadar ek kapasiteye sahip Cirata'nın II. Aşamasını geliştirmek için bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Arifin Tasrif, "Cirata Yüzer PV, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere iki ülke arasındaki, PLN ve Masdar'ı içeren işbirliğinin sonucudur" dedi.

Panama Kanalı su planı ile nakliye krizini önlüyor Panama Kanalı su planı ile nakliye krizini önlüyor

BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı ve Masdar başkanı Sultan Al Jaber şunları söyledi:
"Cirata'daki bu yüzen güneş PV tesisinin açılışı, Masdar'ın öncü ahlakının, yenilikçi ruhumuzun ve ortaklık gücümüzün bir kanıtıdır... BAE'deki COP28'den önce, iklim değişikliği konusunda dünyanın her yerinde işe yarayacak birleşik eylem sağlamaya toplu olarak çalışırken, yenilenebilir enerji kapasitesinin daha da artırılması konusunda somut ilerleme kaydedildiğini görmek heyecan verici."

Editör: Haber Merkezi