Maersk'in 16.200 teu'luk metanol yakıtlı ilk yeni inşa gemisi, üretildiği Ulsan'daki HD Hyundai Heavy Industries tersanesinden ayrıldıktan sonra Güney Kore Limanı'nda yeşil metanol ile gemiden gemiye (STS) yakıt ikmalini başarıyla tamamladı.

Kore Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanı, yeşil metanolün deneme amaçlı yakıt ikmali öncesinde 'Metanol Tedariki için Öz Güvenlik Yönetim Planının Onaylanmasına İlişkin Kılavuz İlkeleri' belirledi.

Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanı Kang Do-Hyung, "Sürdürülebilir deniz yakıtı tedarik eden limanlar inşa ederek piyasanın önüne geçmek için uluslararası limanlar arasındaki rekabet hızlanıyor. Küresel denizcilik sektöründe 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşma hedefi kapsamında, Kore'nin sürdürülebilir yakıtlara geçişte küresel eğilime öncülük edebilmesi için rekabet gücünü güçlendirmeye yönelik tüm çabayı göstereceğiz" dedi.

Yemen'de alabora olan teknede can kaybı 49'a yükseldi Yemen'de alabora olan teknede can kaybı 49'a yükseldi

Bu gemi Maersk tarafından sipariş edilen 18 adet çok büyük metanolle çalışan konteyner gemisi serisinin ilki olup, şirket 2024 ve 2025 yılları için yeşil metanol tedarik etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Ulsan Liman İdaresi Başkanı Kim Jae-gyun konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Geçen yıl temmuz ayında konteyner gemileri için dünyanın ilk yeşil metanol PTS yakıt ikmalinin başarısının ardından Ulsan Limanı çok büyük bir konteyner gemisi için yeşil metanol STS yakıt ikmalini başardı. Ulsan Limanı'nın sürdürülebilir deniz yakıtı tedariki için bir merkez liman olarak yeniden doğabilmesi amacıyla gemi yakıtındaki paradigma değişimine proaktif bir şekilde yanıt vermek için elimizden geleni yapacağız."

Ane Maersk, şubat ayından itibaren Maersk'in Asya ve Avrupa arasındaki AE7 hizmetinde görev yapacak.

Editör: Haber Merkezi