Dünyanın ilk biyokütle yakıtlı gemisini inşa etmek için bir mutabakat zaptı imzalandı. 

Japon NYK Line, NYK Bulk & Projects Carriers (NBP), Tsuneishi Shipbuilding ve İngiliz yenilenebilir enerji şirketi Drax Group

Tokyo'daki İngiliz Büyükelçiliği'nde imzalanan Mutabakat Zaptı ile Japon NYK Line, NYK Bulk & Projects Carriers (NBP), Tsuneishi Shipbuilding ve İngiliz yenilenebilir enerji şirketi Drax Group ilk etapta bir biyogemiye güç sağlamak için gerekli olan yeni bir gemi teknolojisi olan biyokütle yakıt tesisini geliştirmek üzere araştırma yapacaklar.

Özellikle biyokütle yakıt tesisi, biyokütleyi yüksek sıcaklıklarda yakmak için bir gazlaştırıcı kullanacak ve karbonmonoksit, hidrojen ve metan gibi gazlar oluşturacak ve içerecek. Bu gazlar daha sonra biyogemiyi itebilecek ve aynı zamanda iç gücünün bir kısmını sağlayabilecek bir jeneratöre güç sağlamak için kullanılacak.

Ayrıca dört şirket, biyokütle nakliyesinin hem emisyonlarını hem de yakıt maliyetlerini azaltmak için diğer yenilenebilir teknolojilerin nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.

Anlaşma kapsamında NYK Line deniz taşımacılığının karbonsuzlaştırılması konusunda bilgi verirken, NYK Bulk & Projects Carriers biyokütle peletlerinin deniz yoluyla taşınması konusunda görüş bildirecek. Tsuneishi Shipbuilding ise gemi tasarımı ve inşası ile biyokütle yakıt sistemleri üzerinde çalışacak.

NYK Line İcra Kurulu Başkanı Shinichi Yanagisawa, “Bu girişim NYK'nın uzun vadeli hedefi olan NYK Grubunun denizcilik işletmeleri için 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı (GHG) emisyonu hedefinin bir parçasıdır" dedi. Yanagisawa, NYK Group'un bu Mutabakat Zaptı uyarınca düşük karbonlu ve karbondan arındırılmış deniz taşımacılığı alanındaki uzmanlığını sunmaya kararlı olduğunu ve bu araştırma ve geliştirmede elde edilen bilgileri çeşitli enerji tasarrufu teknolojileriyle ilgili girişimleri teşvik etmek için kullanacağını belirtti.

Drax Group'un Ticari İşlerden Sorumlu Başkanı Paul Sheffield ise şunları söyledi: “Drax 2030 yılına kadar karbon negatif olmayı hedefliyor ve tedarik zincirimizi karbondan arındırmak bu hedefe ulaşmak için kritik önem taşıyor. Bu Mutabakat Zaptı, Drax'ın karbonsuzlaştırma hedeflerini destekleyecek olan dünyanın ilk biyogemisine güç sağlamak ve denize indirmek için gereken teknolojinin geliştirilmesinde önemli bir adımdır, aynı zamanda gemiciliği dönüştürmek ve küresel tedarik zincirlerinde karbon emisyonlarını ve yakıt maliyetlerini azaltmak için gereken yeniliği de teşvik edebilir. Ortaklarımız NYK, NBP ve TSUNEISHI SHIPBUILDING ile birlikte çalışarak bu teknolojinin iklim krizine yönelik küresel çabaları destekleme potansiyelini keşfetmek için sabırsızlanıyorum. Ayrıca diğer yenilenebilir teknolojilerin daha çevreci deniz taşımacılığı sağlamadaki rolünü de araştırıyoruz.”

NBP Başkanı Masashi Suda, “Biyokütle yakıt tesisi ve gazlaştırıcı sisteminin incelenmesinin ardından Drax, TSUNEISHI SHIPBUILDING, NYK ve NBP, dünyanın ilk odun peletiyle çalışan Süper Düşük Emisyonlu Gemisinin geliştirilmesine yönelik fizibilite çalışması için bir mutabakat anlaşması imzaladı. Bu, ilgili tüm taraflar için karbondan arındırılmış topluma doğru atılmış önemli bir adımdır. NBP, müşterileri ve ortaklarıyla birlikte küresel karbonsuzlaşmaya katkıda bulunmaya devam edecektir” diye konuştu.


Tsuneishi Shipbuilding Genel Müdürü Kenichi Shibata ise, "TSUNEISHI SHIPBUILDING olarak gemilerimizin tasarım ve inşasında küresel çevresel etkiyi azaltmaya odaklanıyoruz ve 2050 yılına kadar karbon nötr hale gelmeyi hedefliyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmek ve çevre dostu tersaneler arasında öncü olmak için, çevresel etkiyi azaltma ve ekonomik verimliliği bir araya getiren yeni yakıtlı gemiler geliştirmeye ve inşa etmeye çalışıyoruz" dedi.

Med Marine ve Kongsberg Maritime'dan römorkör inşasında iş birliği Med Marine ve Kongsberg Maritime'dan römorkör inşasında iş birliği

NYK'ya göre bir biyokütle yakıt tesisinin kurulması, fosil yakıt kullanımına kıyasla biyogemilerde uyanıkken karbon emisyonlarında %22'lik bir azalma sağlayabilir.

Bu gelişme başarılı olursa, şirketler 2029 yılı sonuna kadar bir biyogemi inşa etme olasılığını ortaklaşa inceleyecek.

Biyokütle, Japonya'nın fosil yakıtlı enerji üretiminden düşük karbonlu ve yenilenebilir elektriğe geçişinde giderek artan bir rol oynuyor. Ayrıca, ülkenin esas olarak Kuzey Amerika'dan temin edilen ve kereste fabrikası ve ormancılık artıklarından oluşan biyokütle peletlerine olan talebi de artıyor.

Drax hem Güney ABD'de hem de Kanada'da biyokütle peletleri üretiyor. Şirket, peletlerini Japonya'ya taşıyan NBP ile uzun süredir devam eden bir ilişkiye sahip. Bu peletler şu anda, yakıt tanklarının sınırlı boyutu nedeniyle amonyak gibi daha düşük emisyonlu yakıtlara geçmenin zor olduğu kanıtlanmış olan daha küçük el tipi dökme yük gemileri ile sevk ediliyor.

Editör: Haber Merkezi